من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1142

موزه كریم خان زند
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

اشیا و آثار موزه كریم خان زند به دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی تا دوران معاصر تعلق دارد.

اشیا و آثار پیش از تاریخ شامل سفالینه ها، مفرغینه ها، و ابزار و ادوات شكار، جنگ و زینت آلات است. از سفالینه ها می توان به سفال های هزاره دوم پیش از میلاد كه از حفاری های علمی " تل ضحاك" فسا به دست آمده اشاره نمود و در میان مفرغینه ها باید به اشكال تركیبی انسان و حیوان، بت ها و علامت های نذری لرستان اشاره كرد كه در هزاره اول پیش از میلاد آفریده شده اند. از تمدن هخامنشی و ساسانی، مسكوكات ( سكه ها ) ساسانی تا عهد حاضر، مجموعه ای با ارزش را تشكیل داده كه از اهمیت ویژه برخوردار است.

از قرون نخستین اسلامی قرآن ها و ظروف سفالی ارزشمند در موزه وجود دارد. یكی از قرآن ها به خط كوفی و بازمانده از قرن سوم هـ . ق است كه روی پوست آهو نوشته شده و بعضی از صفحات آن مُطّلا است. علاوه بر این قرآن های بسیار نفیس و ارزشمند از قرون هفتم و هشتم هـ . ق در این موزه نگهداری می شود.

از میان ادوات فلزی، با ارزش ترین آنها شمشیر شاه صفی و كریم خان زند است. این شمشیرها از فولاد و دسته آنها از عاج است. خلاقیت هنرمندان صفویه، زند و قاجار از آثار لاكی چون جعبه آرایش، قاب آینه، قلمدان و جلد كتاب، چشم را خیره می نماید.علاوه بر نقاشی های سطوح داخلی عمارت، تابلوهای رنگ و روغن كه روی بوم نقاشی شده، فضای طاقچه ها را پر كرده است.

ادرس موزه كریم خان زند

جهت مشاهده آدرس موزه كریم خان زند ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس موزه كریم خان زند ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه موزه كریم خان زند

نظرات شما در مورد موزه كریم خان زند


موزه های ایران موزه های شهر شیراز موزه های استان فارس