من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۰۳ اسفند ۱۳۹۷

بازدید :
2054

مسجد جامع
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

مسجد جامع قاین یکی از قدیمی ترین بناهای خراسان جنوبی است که با 1100 سال سن همچنان بلندترین بنای شهر قاین می باشد .هرچند که در خصوص قدمت مسجد جامع قاین بین باستان شناسان اختلاف است و عده ای معتقدند ابتدا آنجا آتشکده ای بوده و سپس این بنا بر روی اتشکده ساخته شده است . اما جالب است بدانید که مسجد جامع قاین دو محراب دارد !! یکی یکی بسوی کعبه و دیگری بسوی بیت المقدس . البته فراموش نکنید با آنکه قدمت مسجد جامع قاین بسیار بالاست اما دو محراب ان ربطی به تغییر قبله ازمسجد الاقصی به مکه ندارد .

مسجد جامع قاین 2470متر مربع وسعت داشته که 1050متر مربع آن زیر بنای ایوان.شبستانها و حجره ها و1200متر مربع عرصه داخلی می باشد.حیاط مسجد محوطه ای به در ازای 33وپهنای 28متر است.در اطراف حیاط حجره هایی به عمق 2 متر قرار دارد از شاهکارهای معماری مسجد ایوان آن است که به طرز با شکوهی به زیبایی مسجد گوهر شاد با ارتفاع 18متر.عرض 11متر وطول 22متر ساخته شده است.قبلا دومناره در دوسمت ایوان به ارتفاع 5متر داشته که باعث زیبایی بیشتر مسجد می شدو تا قبل از ویرانی صدای موذن از آن بلند بود.سقف ایوان 4تاق و 3 گنبد دارد که به طرز زیبایی رنگ آمیزی و تزیین شده ومعرق کاریهایش بسیار ظریف و زیباست نقاشی های ایوان به شیوه اصفهانی بوده و در دوره صفویان انجام شده و درزمانهای بعد روی آنها را رنگ زده اند.
دو شبستان در دو سمت ایوان علاوه بر این که در فصل زمستان استفاده خوبی دارند برای جلوگیری از رانش دیوارهای اطراف ایوان تاثیر بسزایی دارند.

مسجد جامع

مسجد جامع

ادرس مسجد جامع

جهت مشاهده آدرس مسجد جامع ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس مسجد جامع ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر مسجد جامع

نقشه مسجد جامع

نظرات شما در مورد مسجد جامع