من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1443

خانه تاریخی لطفعلیان
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

سازنده و مالک اولیه خانه مرحوم محسن مصدقی معروف به مصدق الممالک بوده که در عصر فتحعلیشاه قاجار واسطه رابطه خویشاوندی که به دربار داشته با بهره‌گیری از معماران زبده آن دوره اقدام به ساخت این مجموعه نموده است.


بخش‌های سه گانه این مجموعه عبارتند از: اندرونی، حسینیه، خانه و اصطبل. خانه کنونی، حسینیه این مجموعه بوده که بعدها توسط مرتضی خان لطفعلیان خریداری شد و کاربری مسکونی یافت.


این خانه در 2 طبقه ساخته شده است، سقف طبقه همکف پوشیده از طاق‌های آجری زیباست و پوشش طبقه فوقانی آن به صورت مسطح با تیر چوبی است.


زیباترین بخش بنا حوض‌خانه است که با طاق‌نماهای زیبای آجری به شیوه چهار بخشی پوشیده شده است.


جریان آب قنات و وجود 2 حوض سنگی در کف، هوا و فضای بسیار خنک و فرح‌بخشی را جهت گذر از گرمای تابستان برای ساکنین ایجاد کرده است.
از دیگر ویژگی‌های این بنا می‌توان به تزئینات لمبه کوبی چوبی در سقف طبقه اول و وجود درهای ارسی با شیشه‌ای الوان اشاره کرد.


خانه لطفعلیان،اکنون با کاربری موزه، معرف آداب و رسوم و تاریخ و فرهنگ مردم شهرستان ملایر است. همچنین اداره سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملایر نیز در این مکان دایر است.


خانه تاریخی لطفعلیان در سال 1380 با شماره 4892 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه تاریخی لطفعلیان

خانه تاریخی لطفعلیان

ادرس خانه تاریخی لطفعلیان

خانه تاریخی لطفعلیان در خیابان شهید مصطفی خمینی شهر ملایر قرار دارد که بخشی از یک مجموعه مسکونی به یادگار مانده از دوره قاجار استجهت مشاهده آدرس خانه تاریخی لطفعلیان ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر خانه تاریخی لطفعلیان

نقشه خانه تاریخی لطفعلیان

نظرات شما در مورد خانه تاریخی لطفعلیان


عمارت های ایران عمارت های شهر ملایر عمارت های استان همدان