من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1545

موزه ارتباطات
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

نخستین موزه پستی و تلگرافی با الگوبرداری از موزه‌های تخصصی اروپایی در سال 1311 تأسیس شد.


موزه ارتباطات (پست و مخابرات) در بهمن ماه سال 69 با هدف سیر تحول ارتباطات در کشور و ارایه تاریخ پست و مخابرات به نام موزه پست شروع به کار کرد.


این موزه در یکی از قدیمی‌ترین و شکیل‌ترین عمارت‌های دولتی تأسیس شده که از دو طبقه بنا متشکل از سالن‌ها و غرفه‌های متعدد تشکیل شده است.


موزه ارتباطات مکانی مناسبی جهت بازدید مشتاقان از آثار تاریخی و کهن است. در این موزه آثار متعددی از پیشینه ارتباطات و فنآوری اطلاعات در کشور ارایه شده است که نشان دهنده روند تکاملی موضوع در بستر تاریخ است.


در این موزه مجموعه‌ای از فعالیت‌های سایر کشورها در خصوص توسعه مخابرات و پست نیز گردآوری شده که موجب توجه علاقه‌مندان به این آثار است.


در موزه ارتباطات کلیه اشیاء، آلات و ادوات پستی و تلگرافی به مانند سایر کشورهای متمدن دنیا جمع آوری و نگهداری می‌شود. محل این موزه قسمتی از ساختمان وزارتخانه پست و تلگراف (تلگرافخانه) واقع در ضلع جنوبی میدان توپخانه سابق مقابل عمارت شهرداری بود.


این موزه تا قبل از تخریب بنا در سال 1349 دایر و فعال بوده و اگر چه عمومیت نداشت، فعالیتی همچون موزه پست و مخابرات امروزی را نیز در بر نمی‌گرفته است.


بعد از تخریب بنای وزارتی وسایل موزه به بال غربی عمارت اداره پست منطقه باغ ملی منتقل و در تاریخ 10/11/1369 موزه پست افتتاح شد.


بنای اصلی موزه پست و مخابرات یعنی اداره پست و گمرک بین سال‌های 1307 تا 1313 با هزینه پانصد هزار تومان با سبک ملی ساخته شده و جزو ابنیه عظیم سبک رضاشاهی محسوب می‌شود

موزه ارتباطات

موزه ارتباطات

ادرس موزه ارتباطات

خیابان امام خمینی - سر در باغ ملی - کوچه پستجهت مشاهده آدرس موزه ارتباطات ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر موزه ارتباطات

نقشه موزه ارتباطات

نظرات شما در مورد موزه ارتباطات


موزه های ایران موزه های شهر تهران موزه های استان تهران