من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2772

قلعه رودخان
امتیاز (10 از 10) از مجموع 2 رای

در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان در قلب جنگل و در روستای قلعه رودخان،بر فراز کوهی بلند قلعه ای وجود دارد که به قلعه رودخان یا قلعه حسامی معروف است.
قلعه رودخان 2.6 هکتار مساحت و 65 برج و بارو و دیواری به طول 1500 متر دارد که 900 متر از سطح دریا ارتفاع دارند و برای رسیدن به آن باید مسیر 3 کیلومتری را در میان جنگل پیاده روی کنید. دیوارهای قلعه از آجر و سنگ پوشش داده شده‌اند.رطوبت بیش از حد هوا باعث رویش گیاه در لابه‌لای دیوارهای قلعه و پوسیدگی آنها شده، اما با این حال نه تنها در مقایسه با قلعه‌های دیگر، رودخان سالم مانده است بلکه رویش این گیاهان جلوه ای متفاوت و زیبا به آن بخشیده است .

برخی از کارشناسان و تاریخ دانان ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران می دانند و در دوره سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است و برخی دیگر معتقند که قلعه رودخان بنایی نظامی است و بنیاد آن را به پیش از اسلام و بقولی دیگر به زمان اسحاقیان (مقارن با حکومت سلجوقیان) که در غرب گیلان حکومت می‌کردند نسبت می‌دهند. قدیمی‌ترین سند منتسب به این قلعه کتیبه‌ای است که اکنون موزه گنجینه رشت نگهداری می‌شود و تاریخ تجدید بنای قلعه را سال 918 تا 921 ه.ق و در زمان صفویان نشان می‌دهد .

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرم‌سرای وی) و قراول‌خانه (محل فعالیت‌های نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده است. ارگ در قسمت غربی این بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر است. قراول‌خانه‌ها در قسمت شرقی در دو طبقه با نورگیرها و روزنه‌های متعدد بر اطراف مسلط است. چشمه‌ای نیز میان قلعه و گودترین محل آن وجود دارد. برج‌های دیده بانی زیادی بشکل ۸ ضلعی و با طاق‌های گنبدی دور تا دور دیوار قلعه را احاطه کرده و در داخل آن‌ها پنجره‌های کوچکی تعبیه شده تا توانایی مناسب برای دیده‌بانی و حمله به نگهبان‌ها بدهد. در دور تا دور دیوار قلعه نیز حفره‌های کوچکی دیده می‌شود که به احتمال زیاد برای ریختن مایعات داغ به بیرون از قلعه و دفاع در برابر دشمن استفاده می‌شده است.


برای رسیدن به قلعه رودخان باید مسیری را از میان جنگل طی کنید که این امر باید با داشتن تجهیزات کامل انجام شود و این تجهیزات شامل: کفش مناسب، لباس متناسب با فصل، کلاه آفتابی و عینک آفتابی و همچنین مقداری آب برای جبران آب از دست رفته بدن و کمی صبر و حوصله و بردباری در زمان پیاده روی 90 دقیقه‌ای برای پیمودن مسیر تا قلعه رودخان.
همچنین یادتان باشد قلعه رودخان، زیبا، جذاب و پر ابهت است، اما دیواره‌های لغزنده، پرخزه و بدون حفاظ آن خطرناک و منتهی به دره های عمیق 40 تا 150 متری است. علاوه بر آن پله‌های منتهی به قلعه، غیرمهندسی و لغزنده است، بنابراین باید با آرامش و اطمینان کامل گام برداشت.

اما از امكانات موجود در قلعه برایتان بگویم. این قلعه با آنکه تحت نظارت و حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است اما در داخل قلعه به جز سرویس بهداشتی، هیچ امكانات دیگری موجود نیست و هروسیله‌ای كه نیاز دارید باید همراه داشته باشید، ازجمه آب، غذا، تنقلات و ... امكان زدن چادر و اقامت شبانه در قلعه فراهم نیست، چرا كه در هنگام غروب در قلعه بسته می‌شود، مگر اینكه با نگهبان میراث‌ فرهنگی هماهنگ كنید و اجازه بگیرید.
اما در پای كوه و كنار جاده و ابتدای مسیر، قهوه‌خانه و آلاچیق و امكاناتی در حد خوردن نهار و آشامیدن موجود است. اگر وسیله نقلیه شخصی دارید تا پای كوه می‌توانید بیایید، اگر ندارید هم از شهر رشت و هم از فومن سواری‌های شخصی خطی با كرایه‌های مشخص وجود دارند شما را تا پای كوه می آورند. اگر هم با اتوبوس و مینی‌بوس و هر وسیله دیگری بخواهید بروید، در پای كوه جای پارك هست و مشكلی برای تردد این وسایل نیست.

اگر انسان كنجكاوی هستید و به دنبال كشف اماكن زیبا و بكر، پیشنهاد می‌كنم از صبح در قلعه‌حاضر شوید تا بتوانید قسمت‌های زیادی از قله را بگردید و ببینید. این قلعه فوق‌العاده زیبا، بزرگ و جذاب است.طبق روایتی، میرزاكوچك‌خان جنگلی سه‌سال را در این قلعه بوده است.

قلعه رودخان

قلعه رودخان

ادرس قلعه رودخان

برای رفتن به قلعه‌رودخان، باید از شهر فومن به طرف جنوب غربی Ùˆ به طرف كوه حركت‌كنید. انتهای این جاده به روستایی به اسم حیدرآلات ختم می‌شود. در آنجا ماشین‌تان را پارك‌می‌كنید Ùˆ از پای كوه بالا قلعه باید حدود1 تا 2 ساعت با پای پیاده از كوه بالا بروید، البته كل این مسیر تا قلعه را میراث‌فرهنگی با حدود1500 پله كف‌سازی كرده Ùˆ تاحدود زیادی بالا رفتن از این مسیر را سهل و‌آسان كرده است.جهت مشاهده آدرس قلعه رودخان ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر قلعه رودخان

نقشه قلعه رودخان

نظرات شما در مورد قلعه رودخان


قلعه های ایران قلعه های شهر فومن قلعه های استان گیلان