من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1574

شهر زیرزمینی کاریز
امتیاز (4 از 10) از مجموع 1 رای

شهر زیرزمینی کاریز یا قنات کيش بيش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد که در جزیره کیش بعد از میدان المپیک واقع شده است و آب شيرين قابل شرب ساکنان جزيره را تامين مي‌ کرده است ، با توجه به کمبود آب شیرین در منطقه این بنا در گذشته بسیار حائز اهمیت بوده است .
امروزه این قنات‌ها ضمن حفظ بافت تاریخی آن را تغییر کاربری داده اند و به شهری زیر زمینی تبدیل شده است که هرسال گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

به دلیل اینکه در گذشته ، این بنا بستر دریا بوده است سقف آن که 8 متر ارتفاع دارد ، مملو از صدف، سنگواره و مرجانهایی است که قدمتی بین 270 تا 570 میلیون سال قدمت دارند به عنوان مثال در سقف آن یک فسیل مربوط به یک لاکپشت وجود دارد .

آب شیرین کاریز حاصل از بارندگی های فصلی جزیره است که از مرجانها به صورت یک فیلتر طبیعی عبور و در لایه گل مارن جریان پیدا می کند. گل مارن نوعی گل رس است که در حالت طبیعی نرم و انعطاف پذیر بوده و چنانچه در معرض هوا قرار گیرد خشک و محکم می شود. این گل خواص درمانی دارد و امروزه نیز از آن استفاده می شود . در مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیر زمینی کیش (کاریز) جهت حفاظت از این گل ارزشمند دیوارهایی جلوی آن کشیده شده است. از گل مارن علاوه بر استفاده های درمانی برای درد مفاصل با ترکیبات اضافی برای تولید آجر، کوزه و سیمان مورد استفاده خاص قرار می گیرد.

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز

ادرس شهر زیرزمینی کاریز

جزیره كیش، بعد از میدان المپیك، نرسیده به میدان فارور وبسایت: www.karizkish.comجهت مشاهده آدرس شهر زیرزمینی کاریز ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر شهر زیرزمینی کاریز

نقشه شهر زیرزمینی کاریز

نظرات شما در مورد شهر زیرزمینی کاریز