من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۹

بازدید :
1593

مسجد شیخ لطف الله
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

مسجد شیخ لطف الله اصفهان ، یکی از شاهکارهای دوران صفوی است که به دستور شاه عباس و به دست معمار محمدرضا اصفهانی در طی 18 سال ساخته شده است. مسجد شیخ لطف الله سالانه گردشگران و توریست های زیادی را به خود جذب می‌کند و تمامی آنان را وادار به تحسین هنرمندانی می‌کند که در ساخت آن دست داشته اند. این مسجد که شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری در قرن یازدهم است بدون شک از جاذبه‌های گردشگری ایران است که باید از آن دیدن کنید. با من توریستم همراه باشید تا با این بنای معماری بی نظیر آشنا شوید .
شیخ لطف‌الله از علمای بزرگ شیعه در عصر صفوی در لبنان بود و از طرفی دیگر وی پدر زن شاه عباس نیز بود و به دستور شاه عباس یک مسجد برای عبادت اهل حرم و خود شیخ بنا شد . جالب است بدانید که این مسجد جز معدود مساجد بدون مناره است ! علت آن هم این است که مناره نمادی برای دعوت مردم به مسجد بوده است و از آنجایی که مردم عادی اجازه ورود به مسجد را نداشتند ، برای این مسجد مناره ای ساخته نشده است .
به جرات می توان گفت علاوه بر معماری بی نظیر مسجد شیخ لطف الله ، کاشی کاری آن نیز بی نظیر است و نظر هر گردشگری را به خود جذب می کند . کاشی کاری های روی گنبد به گونه ای است که در سپیده دم به رنگ صورتی ، هنگام نیمروز کرمی و در غروب خورشید آجری رنگ است .
جالب است بدانید نور این مسجد تنها از 16 پنجره که بر روی گنبد قرار گرفته اند تامین می شود ، شاید تعداد این پنجره ها کم باشد اما این پنجره های مشبک در گرداگرد گنبد قرارگرفته اند و در هر زمان از طول روز قسمتی از نور خورشید وارد فضای داخلی شبستان می شود . با وارد شدن همین میزان نور مهار شده و کم بر روی کاشی‌ها ، توجه شما را به تک تک آنها جلب می‌کند.
آخرین اعجاب مسجد شیخ لطف الله ، انعکاس هفت باره صداست که مسجد شیخ‌لطف‌الله به دلیل ویژگی‌های خاص خود و فضای روحانی حاکم بر آن شگفتی انسان را چند برابر می‌کند. این انعکاس سبب به وجد آمدن بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می شود و آنها را به خواندن آواز وا می دارد .

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله

ادرس مسجد شیخ لطف الله

واقع در میدان امام و در جوار عمارت عالی قاپوجهت مشاهده آدرس مسجد شیخ لطف الله ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر مسجد شیخ لطف الله

نقشه مسجد شیخ لطف الله

نظرات شما در مورد مسجد شیخ لطف الله


مسجد های ایران مسجد های شهر اصفهان مسجد های استان اصفهان