من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹

بازدید :
1593

چهار طاقی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

بالاتر از چشمه اسکندریه، بنایی وجود دارد که مربوط به اواخر دوره اشکانی یعنی حدود 1800 سال پیش است. این بنا که در سالهای اخیر به طور کامل بازسازی شده، بدون دیوار، با سقفی تقریبا گنبدی و استوار بر چهار ستون می باشد که معروف به چارطاقی یا چهار طاقی نیاسر (اتشکده باستانی نیاسر) است. چهارطاقی های زیادی در سایر نقاط کشور وجود دارد که قرار گرفتن چهارطاقی نیاسر در یک منطقه توریستی، آنرا در رده یکی از معروف ترین ها قرار داده است.


چهارطاقی ها در گذشته؛ بیشتر به منظور حفاظت آتش در مقابل عوامل جوی و باد و باران ساخته می شده است. این بناها در واقع سقفی ایجاد شده بر روی آتشکده ها بوده و به بقای آتش کمک می کرده اند. در ساخت چهارطاقی نیاسر علاوه بر این هدف، هدف دیگری را نیز دنبال می کرده اند. این بنا به علت قرار گرفتن در ارتفاع و موقعیت مناسب نسبت به آفتاب، طوری ساخته شده که اشعه های آفتاب در روزهای معینی از زوایای مشخصی بر این بنا می تابد. به این ترتیب تصحیح و یا تضمین صحت تقویم های آن زمان با کمک این بنا صورت می گرفته است.

ادرس چهار طاقی

جهت مشاهده آدرس چهار طاقی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس چهار طاقی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه چهار طاقی

نظرات شما در مورد چهار طاقی