من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹

بازدید :
1755

حمام سلطان امیر احمد
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

از جمله حمام های جالب و دیدنی کاشان، حمام کوی سلطان امیر احمد، معروف به حمام قاسمی است. حمام قاسمی است. این مجموعه از زیباترین حمام های ایران به شمار می رود. بنای فعلی مربوط به دوران قاجاریه است ولی از بررسی آثار برجای مانده دوران قبل از زلزله 1192 هجری قمری کاشان، چنین گفته شده که قدمت حمام مربوط به دوران سلجوقیان است.

این حمام در کنار خانه بروجردی ها (در مجموعه خانه های قدیمی شهر) واقع شده است. تا چند وقت پیش، از فضای زیبا و دیدنی این حمام به عنوان چایخانه و سفره خانه استفاده می شد. حمام نسبتا بزرگ است و قسمت های مختلفی را شامل می شود.
حمام سلطان امیر احمد کاشان، شامل دو بخش سربینه و گرم‌خانه است. سربینه فضایی با قاعده 8 ضلعی است که 8 ستون آن را به دو فضای متفاوت تقسیم کرده است.

فضای میانی محل تردد و عبور است و با سقف رسمی بندی مرتفع وکاشی معرق پوشیده شده است، فضای پیرامون(صفه‌ها)، که کف آن بالاتر است، محل رخت کن و استراحت است.

راه خروج از سربینه و ورود به گرم‌خانه، با دو چرخش 90 درجه از طریق میان‌در است. چهار ستون در میانه، گرم‌خانه آن را به 3 بخش تقسیم کرده است. دو قسمت طرفین که نسبتا کوچک‌تر بوده و هر یک حوضی در میانه دارد.

دیوارهای این حمام با کاشی‌های آبی فیروزه‌ای و زرفام به شکل زیبایی تزیین شده است. فضاهای حمام سلطان امیر احمد کاشان، متشکل از پیشخوان، هشتی، راهروهای ارتباطی، سربینه، سرماخوان، گرماخوان، صفه شاه نشین، خزینه، اتاق تنظیف، سرویس‌های بهداشتی، و دو حلقه چاه آب می‌باشد.

بام این حمام، یکی از زیباترین بام‌های گنبدی شکل ایران بوده که روی هر گنبد، شیشه‌های عدسی محدب قرار گرفته تا ضمن تامین نور کافی برای قسمت‌های مختلف حمام، مانع دید به داخل شود.

حمام سلطان امیر احمد

حمام سلطان امیر احمد

ادرس حمام سلطان امیر احمد

در کنار خانه بروجردی ها جهت مشاهده آدرس حمام سلطان امیر احمد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر حمام سلطان امیر احمد

نقشه حمام سلطان امیر احمد

نظرات شما در مورد حمام سلطان امیر احمد


حمام های ایران حمام های شهر کاشان حمام های استان اصفهان