من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱

بازدید :
2744

تنگ بهرام چوبین
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

تنگ بهرام چوبین تنگه‌ای کم عرض و مرتفع با موقعیت استراتژیک در دامنه کبیرکوه و در مجاورت روستای شیخمکان در ضلع غربی مسیر جاده دره شهر- پلدختر از توابع شهرستان دره شهر می‌باشد.این تنگه با آثار باقیمانده از دیوار و دژهای نظامی به بهرام چوبین ار ژنرال‌های دوره ساسانی منسوب است، و مکانی بوده برای پناه گرفتن بهرام چوبین در زمان شورش علیه خسرو پرویز .آثار به جا مانده عمدتا شامل قلعه‌ای از سنگ و گچ و پلکان بر دیواره‌های سنگی است. همچنین این مجموعه دارای چهار آب انبار سنگی و ناودانکهای ارتباطی برای نگهداری آب شرب برای مدت طولانی است.
تنگ بهرام یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی استان ایلام محسوب می شود.


تنگ بهرام چوبین از پدیده های طبیعی زیبا و دربرگیرنده بناهایی ازدوران ساسانی و قرون اولیه اسلامی است که در شهرتاریخی دره شهر در ساحل راست رودخانه دائمی سیمره قرار دارد که طبق کاوشهای انجام گرفته در این شهرتاریخی، تاریخ آن را قرون اولیه اسلامی اعلام کرده اند.شهرستان دره شهر مطمئناً در دوران ساسانی شهری را شامل می شده که در دوران اسلامی گسترش و رونق یافت.


آثار فراوانی از دوره ساسانی به دست آمده که گویای آبادانی این منطقه در دوره ساسانی است و تنگ بهرام چوبین یکی از دره های باریک با دیوارهای صخره ای بسیار بلند و موقعیت طبیعی استراتژیک است.


این دره را به بهرام چوبین سردار ساسانی نسبت می دهند و دربخش ورودی ودیوارهای این دره تماشایی آثاری از دوره ساسانیان برجای مانده است.آثار پلکانی سنگی که درصخره های سخت گذر تنگه برای دسترسی به بخش جنوبی تنگه احداث شده توجه بیننده را جلب می کند.زیبایی طبیعی سرکش و یادگارهای تاریخی آن، این تنگه را یک میراث ارزشمند ساخته که به سبب دورافتادگی آن از نظرها دورمانده است.


در دره تنگ چوبینه، در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی دره شهر، بقایایی از بناهای قلوه سنگی و ملاط گچ دوران ساسانی دیده می شود که با مصالح معماری موجود در محل کاملاً مرتبط هستند.هنوز هم قسمتهایی از دیوارکشی بر روی ارتفاعات شمالی و جانبی تنگه به طبع وضعیت طبیعی کوه های اطراف، با همان شیوه معماری و مصالح انجام می شود و بدین وسیله دهانه تنگه ، کاملاً مسدود و مهار شده است.


در سینه کش ارتفاعات شرقی و دقیقاً در دامنه فرو رفتگی کوه ، چشمه آبی ، درون صخره ها جریان دارد که سطوح جانبی مسیر آن در گذشته حجاری شده اند .آثار دست ساز درون این صخره ها و سد موجود در دهانه آن، با منظره طبیعی تنگه، چشم اندازی دل انگیز و دلنشین ایجاد کرده است که می تواند جاذبه ای زیبا برای گردشگران به خصوص در ایام عید باشد.

تنگ بهرام چوبین

تنگ بهرام چوبین

ادرس تنگ بهرام چوبین

ایلام - دره شهر Û¸ کیلومتری مسیر دره شهر – پلدختر جهت مشاهده آدرس تنگ بهرام چوبین ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر تنگ بهرام چوبین

نقشه تنگ بهرام چوبین

نظرات شما در مورد تنگ بهرام چوبین


تنگ های ایران تنگ های شهر دره شهر تنگ های استان ایلام