من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

بازدید :
1266

آب انبار همت آباد
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

- موقعیت جغرافیایی:

آب‌انبار همت‌آباد نیشابور، در جنوب غربی روستای همت‌آباد -از توابع بخش تحت جلگه شهرستان نیشابور- و با فاصله‌ی تقریباً صد متری از جاده‌ی خاکی اصلی روستا، جای گرفته. روستای همت آباد، در کیلومتر 20 جاده‌ی نیشابور به سبزوار، - با دسترسی از جاده‌ای که به طرف شمال از جاده‌ی اصلی منشعب می‌شود- واقع شده است. بنای آب‌انبار همت‌آباد، با زاویه‌ای حدود 45 درجه‌ نسبت به جاده، کوچه‌ها و منازل مسکونی روستا، ساخته شده. زاویه‌ی 45 درجه‌ای بنا به سمت شمال شرقی است.- پیشینه و کاربرد:

با نگاهی به ابعاد و اندازه‌ی آجرهای آب‌انبار، ساختار کلی پلان، نوع قوس‌های به کار رفته در آن، و همچنین گفته‌های پیران و بزرگان روستا، تاریخ بنای آب‌انبار به دروه‌ی قاجاریه می‌رسد که تا زمان پهلوی دوم و قبل از انقلاب، به عنوان آب‌انبار بهره‌برداری می‌شده و پس از آن، تا کنون متروکه مانده است.- مشخصات معماری؛ پلان، ساخت و تزئینات:

ساختاری کلی بنای آب‌انبار همت‌آباد نیشابور، دربرگیرنده‌ی یک ورودی و سردرب، راهرو و پله‌هایی که به پاشیر می‌رسند، مخزن و آب‌انبار است. سردرب این بنا، با ارتفاع حدود 370 سانتی‌متر و با زاویه‌ی 45 درجه نسبت به کوچه‌ها و ساختمان‌های روستا قرار گرفته است. سردرب، دارای درجرز یا ستون در دو طرف است که بین آن‌ها یک طاق جناغی به شیوه‌ی آجرچینی رومی اجرا شده، عمق آن 40 سانتی‌متر، و روی اسپر آن، یک درگاهی با قوس هلالی و آجرچینی روی قرار دارد. در بالای سردرب، جای سنگی است که وقف‌نامه‌ی بنا روی آن حجاری شده و بر بالای ورودی نصب بوده است. لچکی بالای قوس جناغی سردرب، دارای آجرکاری راسته و خفته و بالای سردرب دارای هره آجری بوده است. سردرب با آجر 25 در 25 ساخته شده و دارای بندکشی است.

راهرویی، سردرب ورودی را به پاشیر مرتبط می‌نماید. پوشش راهرو، قوس هلالی داشته و به شیوه‌ی آجرچینی راسته-خفته اجرا شده است. پله‌هایی برای دستیابی به محل پاشیر تعبیه شده‌اند که هر پله ارتفاعی حدود 35 یانتی‌متر و کف‌پله‌هایی 40 تا 45 سانتی‌متری به شیوه‌ی آجرچینی خرندی دارد. قسمت پاشیر و دیوار بین مخزن و پاشیر، تخریب شده است.

پلان مخزن، شامل یک مربع و چهار ستون، در مرکز، و شیوه‌ی پوششی آن نیز از نوع طاق چشمه است. به جز، قوس سردرب ورودی که از نوع قوس جناغی است، دیگر قوس‌ها، اعم از تویزه‌ها، طاق‌ها و پوشش‌ها همگی از نوع قوس هلالی (مازه‌دار) و تقریباً نیم‌دایره اجرا شده‌اند. آجرچینی همه‌ی تویزه‌ها و طاق‌ها، به شیوه‌ی رومی، و پوشش بین تویزه‌ها، به شیوه‌ی آجرچینی کلمبو (گردچینی) است. سقف‌ها، دارای نورگیر و قسمت تیزه‌اند.

بنای آب‎انبار، با مخلوطی از آجرهای 5*20*20 و 5*25*25 و ملات گچ و ماسه ساخته شده است. روی بدنه‌ی آب‌انبار، اندودی از ساروج وجود داشته که بخش بزرگی از اندود از بین رفته است.

ادرس آب انبار همت آباد

در صورت اطلاع از آدرس آب انبار همت آباد، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس آب انبار همت آباد، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه آب انبار همت آباد

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی آب انبار همت آباد لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد آب انبار همت آباد


آب انبار های ایران آب انبار های شهر نیشابور آب انبار های استان خراسان رضوی