من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1392

مقبره کردوخان کلاته اسدالله خان
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

کردوخان از جمله افرادی بوده است که در مقابل آصف‌الدوله –حاکم خراسان- سر به شورش برداشته است. مقبره‌ی وی بر فراز تپه‌ای در نزدیکی روستای کلاته اسدالله خان بخش تحت جلگه شهرستان نیشابور، قرار گرفته است. این بنای چهارطاقی سنگی که پیشینه‌ی آن به دوره‌ی قاجار می‌رسد از مصالح سنگ و ملات گچ و ساروج ساخته شده، و در حال حاضر متروکه می‌باشد. بنای قبره کردوخان که دارای ارزش معماری و تاریخی است در تاریخ 03/03/1386، به شماره‌ی 19124 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده.


- موقعیت جغرافیایی:

مقبره کردوخان، در سه کیلومتری جاده‌ی روستای کلاته اسدالله خان – از توابع بخش تحت جلگه شهرستان نیشابور -، و در نزدیکی رودخانه کران، جای گرفته و روستای کلاته اسدالله خان با مختصات جغرافیایی 58 درجه و 29 دقیقه و 40 ثانیه طول جغرافیایی و 36 درجه و 30 دقیقه و 22 ثانیه عرض جغرافیایی، و با ارتفاع حدود 1500 متر از سطح دریا، در حدود 55 کیلومتری شهر نیشابور واقع شده است. این روستا، متاثر از شرایط اقلیمی دشت منتهی به رشته کوه‌های بینالود، دارای آب و هوای نیمه‌خشک و پوشش گیاهی مرتع درجه 4 به بالا است.- پیشینه:‌

پشینه‌ی بنای مقبره‌ی کردوخان، با نگاه به شیوه‌ی معماری آن، به دوره‌ی قاجاریه می‌رسد. بر پایه‌ی به گفته‌ی اهالی منطقه، این مقبره، بر آرامجای شخصی به نام کردوخان، که از شورشیان زمان آصف‌الدوله –حاکم خراسان- بوده است، بنا شده است.- مشخصات:

بنای مقبره کردوخان، بر روی تپه‌ای به ارتفاع 5 متر و مشرف بر رودخانه کران واقع شده است. این بنا که جهت‌گیری آن به سمت قبله است، دارای پلان چهارضلعی – به ابعاد 70/17در 70/13 متر- با ایوان ورودی به عرض حدود 1/7 متر در سمت جنوب غربی است. این ایوان از الحاقات بعدی اثر بوده و در حال حاضر، تنها بخشی از آن بر جای مانده است.

بنای چهارطاقی مانند آرامگاه کردوخان، دارای سه درگاه دیگر در جهت‌های شمال شرقی، جنوب شرقی و شمال غربی است. درگاه شمال و بخشی از درگاه جنوبی در حدود 50 سانتیمتر با دیوار سنگی، بسته شده است. در قسمت شمالی آثار کتیبه بر روی دیوار مشخص است، بقایای سنگ قبری نیز در داخل بنا دیده می‌شود که در حال حاضر اثری از کتیبه و سنگ قبر برجای نیست.

دیوارها دارای عرضی در حدود 70 تا 80 سانتی‌متر‌ند و از لاشه‌ی سنگ با ملات گچ و ساروج ساخته شده‌اند. سقف بنا نیز پوشش آجری داشته، لایه‌ی سه لایه‌ی گچ، از مرمت بنا در سال‌های پیش نشان می‌دهد.

این بنا با پلانی مشخص و کاربردی آرامگاهی-مذهبی، هم‌اکنون متروکه است و آسیب‌های ناشی از عوامل جوی و انسانی در تخریب بخش قابل‌توجهی از بنا، نقش داشته‌اند.

ادرس مقبره کردوخان کلاته اسدالله خان

در صورت اطلاع از آدرس مقبره کردوخان کلاته اسدالله خان، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس مقبره کردوخان کلاته اسدالله خان، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه مقبره کردوخان کلاته اسدالله خان

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی مقبره کردوخان کلاته اسدالله خان لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد مقبره کردوخان کلاته اسدالله خان


علی (یکشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۵)
اسم واقعی کردو خان محمد حسن خان سالار بوده که بعد از پدر چند یال حاکم خراسان و متولی حرم مطهر رضوی میشود و بدلیل نالایق دانستن حکومت مرکزی سر به شورش میزند و در نهایت بدست حسام السلطنه کشته میشود از دلایل شکست او میتوان به شکست محمدخان برادر او که فرماندهی سپاه سرولایت نیشابور را نیز بر عهده داشته و همچنین جنگ در چند جناح همزمان با قشون روس که از شمال نیشابور ،چناران، قوچان و سرولایت و جنگ با قشون حکومتی همچنین دخالت‌های انگلیس که با حکومت مرکزی هم داستان شده بود و کامل در این مورد با میرزا آقا خان نوری وطن فروش خائن هماهنگ بودند اشاره کرد در منطقه و بعد از گشته شدن توسط حسام السطنه و به جهت اینکه بومی آن منطقه نبوده و در آن زمان مردم عادی او را نمیشناختند و به جهت اینکه اکثر قشون و تفنگ چی های او را کردهای کرمانج نیشابور (سرولایت ) ، قوچان و چناران و.. تشکیل میدادند او بعد از مرگ به کردوخان معروف شد.
بقعه های ایران بقعه های شهر نیشابور بقعه های استان خراسان رضوی