من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1447

بازار تاریخی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

بازار تاریخی نیشابور یکی از بازارهای قدیمی و مهم و از جمله مکان‌های دیدنی شهر نیشابور که در خیابان امام خمینی (نیشابور) واقع شده است.عملیات مرمت و بازسازی این بازار -که طول آن حدود یک کیلومتر است- در دوره پس از انقلاب اسلامی ایران، از سال ۱۳۷۷ توسط سازمان میراث فرهنگی و کسبه بازار شروع شد .

نام ها
به این بازار، بازار سرپوشیده، بازار سرپوش، سوق القدیم نیز می‌گویند.

پیشینه
این بازار تنها بخش به‌جامانده از بازار بزرگی در نیشابور قدیم بوده است که از « دروازه مشهد » آغاز و در « دروازه عراق » به پایان می‌رسیده است.پیشینهٔ این بازار به دورهٔ صفویان حدود ۱۶۰۰ میلادی بازمی‌گردد.گمان بر این است که نوسازی یا ساختن این بازار از جمله اصلاحاتی بوده که شاه عباس صفویدر مدت اقامت خود در نیشابور اقدام کرده است.

بناها و مکان ها
بازار زرگرها، حلاج ها نیز متصل به این بازار تاریخی است.از بناهای به جاماندهٔ این بازار می‌توان از سرا، کاروانسرا، تیمچه و گرمابه نام برد.کاروان سرای مستوفی یکی از تیمچه هایی است که در راسته ی این بازار قرار دارد.چند مسجد و یک تکیه و یک آب انبار از دیگر بناهای این بازار است.. در حجره های این بازار مشاغل سنتی و بومی از قبیل فرش فروشی ، رویگری، مسگری، رنگرزی، آهنگری، پارچه فروشی و... مشاهده می گردد.

ادرس بازار تاریخی

جهت مشاهده آدرس بازار تاریخی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس بازار تاریخی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه بازار تاریخی

نظرات شما در مورد بازار تاریخی


بازار های ایران بازار های شهر نیشابور بازار های استان خراسان رضوی