من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

بازدید :
1531

رباط قلعه وزیر
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

«رباط قلعه وزیر»، که قدمت آن به دوره‌ی قاجاریه می‌رسد، در همسایگی روستای قلعه‌وزیر، از توابع بخش زبرخان شهرستان نیشابور، و در 35 کیلومتری غرب شهر نیشابور قرار گرفته است. بنای کاورانسرای قلعه‌وزیر، که از مصالح آجر ، سنگ، خشت و گچ ساخته شده، در تاریخ 17/05/1383 به شماره‌ی 11039 در فهرست آثار ملی ایران، ثبت گردیده است.


- موقعیت جغرافیایی-طبیعی و پیشینه:

«رباط قلعه وزیر» در مختصات 59 درجه و 10 دقیقه و 42 ثانیه‌ی طول، و 36 درجه و 01 دقیقه و 28 ثانیه‌ی عرض جغرافیایی، و در 1500 متری روستای قلعه‌وزیر، از توابع بخش زبرخان شهرستان نیشابور، واقع شده است. روستای قلعه‌وزیر، در 35 کیلومتری غرب شهر نیشابور و در مسیر جاده‌ی نیشابور به مشهد، قرار گرفته است. بنا به گفته‌ی سالخوردگان محل، رباط قلعه‌وزیر، به دست یکی از وزیران دوران قاجار ساخته شده، که شیوه‌ و فرم معماری رباط یادشده، خود گواه این گفته می‌باشد. این رباط، نخستین منزلگاه مسافران و زائران آستان قدس رضوی (مشهد)، بعد از رباط قدمگاه، بوده که تا سال‌ها پیش نیز کاربری اصلی خود را حفظ کرده است.- مشخصات معماری و ساختی:

رباط قلعه‌وزیر، در شمار کاروانسراهای دشت است که دارای حیاط مرکزی، پلانی مستطیلی و به شیوه‌ی تک‌ایوانی است. عناصر کالبدی اصلی و فرعی، تا حدودی در ساخت این بنا رعایت شده. اجزاء و عناصر معماری در این بنا، در مجموع، تقارن کاملی با هم نداشته که این عدم تقاران را، دخل و تصرفات و تغییرات بنا در سال‌های گذشته، افزون نموده است.

مدخل اصلی ورودی، در گوشه‌ی ضلع شمالی بنا، جای گرفته که دارای سردری به ارتفاع 7 متر و دالان و هشتی نسبتاً طولانی –متشکل از مجموعه طاق و تویزه- می‌باشد. هشتی ورودی، مفصل ارتباطی بین ورودی و حیاط است. دور تا دور حیاط مرکزی که ابعاد آن 34*24 متر می‌باشد را تعدادی حجره و غرفه فرا گرفته‌اند که مشرف بر حیاط‌‌ند. چندین اصطبل، نیز در گوشه‌های رباط ساماندهی شده‌اند.

تنها پلکان دسترسی به پشت بام، از گوشه‌ی جنوب شرقی بناست. بعضی از ایوانچه‌ها دارای بخاری دیواری بوده و مصالح عمده‌ی به کار رفته، سنگ، آجر، خشت و گچ است. ابعاد آجرهای به کار رفته 5*20*20 سانتی‌متر می‌باشد. مساحت کل این رباط، دو هزار متر مربع است و در برخی جاهای بنا، به ویژه در لچکی‌های ایوان ورودی، تزئینات آجری خفته-راسته به چشم می‌خورد.

ادرس رباط قلعه وزیر

در صورت اطلاع از آدرس رباط قلعه وزیر، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس رباط قلعه وزیر، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه رباط قلعه وزیر

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی رباط قلعه وزیر لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد رباط قلعه وزیر


قلعه های ایران قلعه های شهر نیشابور قلعه های استان خراسان رضوی
کاروانسرا های ایران کاروانسرا های شهر نیشابور کاروانسرا های استان خراسان رضوی