من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1489

موزه حیات وحش
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

موزه حیات وحش ( شکار در طبیعت ) نیشابور که در زمره موزه های تاریخ طبیعی به شمار می آید ، در 28 اردیبهشت سال 1382، همزمان با روز جهانی موزه ها ، به همت حسین حصاری ، در محل رباط شاه عباسی نیشابور افتتاح شد .

این مجموعه ارزشمند که نخستین موزه خصوصی ایران است ، نمونه های زیر را در خود جای داده است ؛

* پرندگان و سایر جانوران تاکسیدرمی شده ( گردآوری این مجموعه ، حدود 31 سال طول کشیده است )
* موش های آزمایشگاهی ( کاربرد در امور آموزشی محصلین )
* ماهی های زینتی و ماهی های گوشت خوار
* مارهای نیمه سمی ( منبع غذایی آنها موش و مارمولک و گنجشک است ، این تغذیه به صورت زنده انجام می گیرد و مارها به شکار آنها می پردازند )

« موزه حیات وحش نیشابور در حال حاضر دارای 8 غرفه است که هر بخش آن مربوط به فصول مختلف و 1 منطقه دست نخورده را نشان می دهد .
زیربنای این موزه ششصد متر است اما حصاری آرزو دارد 350 متر دیگر برای دو غرفه ماهی و مار اضافه کند .

تمام این غرفه ها محل زندگی هر حیوانی را به طور طبیعی نشان می دهند و حیوانات تاکسی درمی شده را در مکان آب و هوای مخصوص همان جانوران به نمایش گذاشته شده اند . »
« 20 درصد این نمونه ها منقرض شده اند و بخشی از آنها نیز در حال انقراض اند . بیشتر حیوانات از نقاط مختلف ایران و بخش کوچکی نیز از خارج از به این موزه آورده شده است . »

حسین حصاری در بخش تاریخچه وب سایت « موزه حیات وحش ( شکار در طبیعت ) نیشابور »، درباره خود ، فعالیت هایش و چگونگی تاسیس اولین موزه خصوصی ایران ، چنین نوشته است ؛

« اینجانب حسین حصاری متولد 1336 (هـ .ش) در مشهد به دنیا آمدم ، من از همان کودکی علاقه شدیدی به جمع آوری حیوانات وحشی و طبیعت داشتم ، در همان زمان بود که یک تیر کمان با چوب و کش درست کردم و تا پانزده سالگی از همان تیر و کمان استفاده می کردم ، از همین سال ها بود که کار شکار را بیشتر ادامه دادم ، هر حیوانی را که شکار می کردم آنها را نگهداری و بعد به تاکسیدرمی آنها اقدام می کردم .

حدودا هجده ساله بودم که از طریق خانواده ام با شخصی به نام خانم مریم اشراقی آشنا و با او ازدواج کردم . بعد از اینکه با خانم اشراقی ازدواج کردم ، همراه هم به کوه و شکار می رفتیم و در همان زمان بود که طریقه تاکسیدرمی حیوانات کوچکتر را کاملا یاد گرفته بودم و هر حیوان کوچکی را که شکار می کردیم با کمک همسرم به تاکسیدرمی آنها می پرداختیم و نیز زمانی که من با خانم اشراقی ازدواج کردم یک عدد تفنگ بادی نیز خریداری کردیم ، ما دارای دو فرزند پسر بودیم که جنگ تحمیلی شروع شد و من برای دفاع از دین و مملکت خود به جنگ رفتم در طول این هشت سال بود که خانم اشراقی و دو فرزند پسرم تنها زندگی می کردند و همسرم هم نقش پدر را برای فرزندانم داشت و هم نقش مادر را . بعد از تمام شدن جنگ من به آغوش خانواده ام بازگشتم و کم کم شروع به گرفتن جواز برای حیوانات شکاری و چهارپایان اقدام کردم که من پروانه برای رفتن به شکار را گرفتم .

در فصل شکار که اکثر اوقات زمستان می باشد ، ما و شکارچیان دیگر همراه هم به شکار حیوانات در نقاط مختلف ایران سفر می کردیم، حیواناتی را که شکار می کردیم به منزل آورده و با گذشت 48 ساعت به تاکسیدرمی آن حیوانات اقدام می کردم تا جایی این کار ادامه داشت که می توان گفت تمام حیواناتی که شکار کرده بودیم تاکسیدرمی و در منزل خود و اقوام نگه داری می کردیم و دیگر جایی برای نگهداری از این حیوانات وجود نداشت .

تصمیم بر این شد که موزه ای علمی فرهنگی تفریحی برای هموطنان خود برپا کنیم و نیز هر حیوانی که در یکی از مناطق ایران شکار شده بود در این محل نگهداری شود . در نتیجه با استانداری مشهد مشورت و تصمیم بر این شد که این موزه را در شهر باستانی نیشابور برپا کنیم، برای بر پا کردن چنین موزه ای هزینه گزافی پرداخت شد تا جایی که من مجبور شدم تمام وسایل شخصی خود را از قبیل وسیله نقلیه و مسکن های خود را فروخته ، تا چنین کاری را با موفقیت تمام کنیم ، من مسئولیت این موزه شخصی را به همسرم واگذار کردم ، چون این زن همانند مردی پر تلاش همراه من در تمام زمینه ها بود و یک لحظه هم مرا تنها نگذاشت و برای قدردانی از زحمات همسرم این موزه را به نام ایشان به ثبت رسانده ایم . این موزه در مورخ « بیست و هشتم دی ماه سال هزار و سیصد و هشتاد و یک » با همکاری اداره گردشگری و میراث فرهنگی استان خراسان افتتاح گردید ... » .

ویژگی ‌ها
در همه غرفه ‌های این تماشاگه گونه ‌های تاکسیدرمی شده جانوران بر اساس ویژگی ‌های موسمی و زیستگاهی نهاده شده ‌اند و پیرامون آن ‌ها با صحنه ‌آرایی و نگارگری همانند زیستگاه آن‌ ها صحنه ‌پردازی کرده‌ اند . همچنین برخی از گونه‌ های جانوری این تماشاگه مانند میمون ، طاووس ، قرقاول بلژیکی ، ماربوآ ( بوتیمار ) از کشور های دیگر آورده شده‌ اند . از گونه‌ های شگفت‌ انگیز و ناقص ‌الخلقه‌ی این تماشاگه می‌ توان نمونه ‌های زیر را نام برد :
گوسفند شش دست و پا
مار دوسر
کژدم دو رنگ
مارمولک دو دم
سیب زمینی شگفت آور

ادرس موزه حیات وحش

خیابان امام خمینی ، فلکه خیام ، کاروانسرای شاه عباسی جهت مشاهده آدرس موزه حیات وحش ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه موزه حیات وحش

نظرات شما در مورد موزه حیات وحش


منطقه حفاظت شده های ایران منطقه حفاظت شده های شهر نیشابور منطقه حفاظت شده های استان خراسان رضوی
موزه های ایران موزه های شهر نیشابور موزه های استان خراسان رضوی