من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
2737

کاروانسرای دالکی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

کاروانسرای دالکی در 23 کیلومتری شمال شهر برازجان در کنار راه قدیمی شیراز به بوشهر و در وسط دهستان دالکی قرار دارد. این کاروانسرا از بناهای زیبای بر جای مانده اواخر دوره قاجار است.


این اثر ارزشمند به دستور مشیرالدوله والی وقت فارس و توسط شخصی به نام محمد رحیم بنا شد. این کاروانسرا از جمله بناهای حیاط‌دار چهار ایوانی است که فرم رایج معماری وقت در آن رعایت شده است.


حیاط مرکزی آن دارای ابعادی در اندازه 7/30 × 30/60 است. پیرامون کاروانسرا دو ردیف بنا وجود دارد که در بخش پیشین اتاق‌هایی موجود است که بدون واسطه به داخل حیاط راه می‌یابند. این اطاق‌ها یک اطاقک کوچک را نیز در پیش دارند. در بخش پشتی تالارهای ستون داری است که به منظور نگه داری چهار پایان یا اصطلاحا اصطبل ایجاد شده است.


عمده مصالح تشکیل دهنده آن قلوه سنگ های رودخانه ای و ملات گچ است. در چهار گوشه بیرونی کارون سرا برج‌هایی قرار گرفته که به وسیله درگاه کوچکی به فضای داخلی کارون سرا راه پیدا می کردند.


این برج های مدور دارای تزیینات گچ بری هستند. به منظور دید پاسداران کارون سرا، روزنه‌هایی در این برج‌ها منظور شده است. این بنا که در یک طبقه بوده در چندین مرحله مورد مرمت واقع شده است. کاروانسرای دالکی با شماره 2083 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ادرس کاروانسرای دالکی

23 کیلومتری شمال شهر برازجان در کنار راه قدیمی شیراز به بوشهر و در وسط دهستان دالکیجهت مشاهده آدرس کاروانسرای دالکی ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه کاروانسرای دالکی

نظرات شما در مورد کاروانسرای دالکی