من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

بازدید :
1295

آرامگاه ابوعثمان سعید مغربی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

آرامگاه سعید بن سلام مغربی مربوط به دوره پهلوی دوم در نیشابور، ۱۰۰ متری حاشیه بلوار جمهوری و راه آهن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۰۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این بنای تاریخی مدفن سعید بن سلام مغربی است.در منطقه ده شیخ در حومه شهر نیشابور واقع شده و گمان بر این است که نام این منطقه که سابقاً روستا بوده را برگرفته از شهرت سعید بن سلام مغربی به شیخ مغربی دانسته‌اند. این آرامگاه در دوره پهلوی دوم بازسازی شد و از تاریخ اولین بنای ساخته شده برآن یا بنای فعلی، اطلاع دقیقی در دست نیست.پیش از بازسازی برخی به اشتباه این بنا را آرامگاه ابومسلم، سردار معروف و یا مقبرهٔ طفلان مسلم قلمداد می‌کرده‌اند که پس از بازسازی و کاوش ها این نظر مردود تلقی شد.بنا بر شواهد تاریخی و کتیبه ها این آرامگاه وقبر اصلی آن مربوط به سعید بن سلام مغربی می باشد .

در جوار این آرامگاه ابوعثمان حیری (رازی) نیز مدفون و قبرستان عمومی می‌باشد.

این آرامگاه اين شامل چهار حجره در چهار جهت، نماي گنبدخانه چليپايي شكل و اتاقهاي مجاور مربع شكل است . در حال حاضر اين مكان زيارتگاه و خانقاه صوفیان است.

موقعیت این بنا در نیشابور (شهر کهن) در محدوده شرق شهر در میدان زیاد بوده است.

در مورد قدمت بنای فعلی اختلاف نظر است.با توجه به سازه های دوران تیموری و نمونه های مشابه آن در ایران می توان بنای آن را به دوران تیموری نسبت داد که بعدها به کاشی کاری هفت رنگ مزین شده است و با توجه به نوع رنگ کاشی کاری داخلی آن به اواخر قاجاریه و اوایل پهلوی برمیگردد. و کاشی کاری های بیرونی نیز مربوط به دوره پهلوی دوم است.

داخل بنا با گچ کاری ساده ای پوشیده شده است و کف آن هم با قالی هایی اهدایی صوفیان مفروش شده است.

ادرس آرامگاه ابوعثمان سعید مغربی

در صورت اطلاع از آدرس آرامگاه ابوعثمان سعید مغربی، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس آرامگاه ابوعثمان سعید مغربی، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه آرامگاه ابوعثمان سعید مغربی

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی آرامگاه ابوعثمان سعید مغربی لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد آرامگاه ابوعثمان سعید مغربی


بقعه های ایران بقعه های شهر نیشابور بقعه های استان خراسان رضوی