من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

بازدید :
1226

حمام حاج فتح الله
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

ین بنا به حمام حاج فتح الله شهرت دارد که به نام حاج بدلی صاحب فعلی بنا نیز یاد می شود در حدود 15 سال است که از ان استفاده نمی شود و مربوط به اوایل دوره ی قاجاریه می باشد. از نظر پلان این گرمابه شبیه به گرمابه مهراباد است منتهی تاریخ ان مربوط به اوایل دوره ی قاجاریه می باشد.

این گرمابه شامل قسمتهای مختلفی است، از جمله تالار بزگ، رخت کن، محل نظافت و شستشو (سربینه) گرمخانه و خزینه اب و شاه نشین ها یا خلوتی.

ورودی گرمابه بصورت یک هشتی گنبد دار و از سمت شرقی است. سپس وارد یک تالار بزرگ رخت کن که شامل یک گنبد اجری بزرگ و هشت گنبد کوچک در جانبین بود که تعداد سه گنبد ان در ضلع شرقی با احداث حمام جدید تخریب گردیده ولی بقیه باقی است. سپس به محل شستشو و نظافت از طریق یک راهرو باریک وارد می شویم. این قسمت نیز شبیه تالار بزرگ است منتهی با مقیاس کوچکتر. قسمتهایی از خزینه و یکی از خلوتی ها یا شاه نشین در ضلع جنوبی از بین رفته است. در حال حاضر ضلع شرقی به خیابان قدس و ضلع جنوبی به یک دربند و ضلع غربی حیاط و گرمخانه گرمابه محدود است. ابعاد ستونهای اجری در گرمابه حاجی فتح الله در تالار بزرگ رختکن 80* 80 سانتی متر و به ارتفاع حدود 1.5 متر به یک تخته سنگ یکپارچه کار گذاشته شده و سپس پایه طاق های گنبد روی انها سوار و سپس تبدیل به دایره و در نهایت گنبد ایجاد گردیده است. این بنا با سالن های سربینه و گرمخانه با تاق و گنبد و معماری سنتی که در گنبد اصلی رنگ امیزی متنوع بر روی اجرها و تزیینات اجری به صورت خفته و راسته مشاهده می شود. مصالح بکار رفته، سنگ رودخانه ای، اجر و .... می باشد.

ادرس حمام حاج فتح الله

جهت مشاهده آدرس حمام حاج فتح الله ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس حمام حاج فتح الله ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه حمام حاج فتح الله

نظرات شما در مورد حمام حاج فتح الله


حمام های ایران حمام های شهر بناب حمام های استان آذربایجان شرقی