من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹

بازدید :
2021

غار فخریگاه
امتیاز (9 از 10) از مجموع 2 رای

در دهکده اندرقاش در 18 کیلومتری مهاباد دخمه نسبتا بزرگی در دل کوه ایجاد شده است که احداث آن را به فراآتیس پدر دیاکو (اولین پادشاه ماد ) نسبت می دهند و طبق نوشته های مورخین آرامگاه اوست.

ساختمان این غار که اهالی آن را فقرقا می نامند بسیار استادانه طراحی شده و ارتفاع آن از سطح زمین در حدود 10 متر است . داخل این دخمه سنگی سه حوضچه حفر شده است ، یکی از آنها که در وسط قرار دارد طویلتر و بزرگتر از حوضچه های طرفین است . اطراف ، کف و سقف دخمه تماما سنگی است.اين دخمه داراي دو طبقه است و شامل چهار ستون سنگي و چند قبر مي باشد و از نظر حجاري و ستون بندي در رده مقابر مهم دوره ماد است كه يكي از مشخصات مهم و حتمي اين مقابر ساختار آنها بر صخره ها و نماي ظاهرشان كه روبه جنوب است ، مي باشد ، « دياكونوف » باستان شناس معروف در مورد اين دخمه قديمي چنين مي گويد :

« شمالي ترين مقبره مادي فخريك ( Faxyik ) در ماناي باستاني و نزديك مهاباد است كه جلو خان ندارد و سقف ساده سنگي آن را چند ستون نگاه مي دارد و ظاهراً محلي براي گذاشتن جنازه ها بوده است » . تعيين تاريخ اين مقبره دشوار است . ولي تشريفات تدفين در آن با مراسمي كه پيشتر در ناحيه اطراف درياچه اروميه متداول بوده تفاوت دارد و در نتيجه نمي توان تاريخي قديمي تر از قرن هفتم براي آن قائل شد .

ادرس غار فخریگاه

دهکده اندرقاش در 18 کیلومتری مهاباد در صورت اطلاع از آدرس غار فخریگاه، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه غار فخریگاه

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی غار فخریگاه لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد غار فخریگاه


غار های ایران غار های شهر مهاباد غار های استان آذربایجان غربی