من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹

بازدید :
1600

مسجد و منار گار
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

مسجد و منار گار كه امروزه با كمال تاسف فقط خرابه هایی از سردر ایوان و دیواره محراب و کتیبه ای گچی در آن و چند پی باقی مانده است بموجب كتبه كوفي آجري كه در قاعده منار موجود است در سال 515 هجري به وسيله يكي از شخصيتهاي بنام (ابولقاسم بن احمد) كه در كتيبه از او بنام سيدالرؤساء ياد شده ساخته شده است.از ویژگی های این منار داشتن دو راه پله است که در نوع خود کم نظیر است.

منار متشکل از سه قسمت است :
1- پایه سنگی منار که در پایین چهار ضلعی مربع است و در بالا هشت ضلعی می شود. به ارتفاع حدود 2/1 متر و سطح قاعده در حدود 5 متر

2- قاعده هشت ضلعی آجری که 8/4 متر ارتفاع دارد . و هر ضلع در حدود 2 متر است. در ارتفاع یک متری روی این منشور در دو سمت شرقی و غربی دو در ورودی قرار دارد. کتیبه ای به خط کوفی آجری برجسته در قسمت بالای قاعده هشت ضلعی در جهت پشت به قبله قرار دارد.
3- بدنه منار به صورت یک استوانه آجری و قطر دایره منار در پایین 5/5 و در بالا 7/4 متر است .

بلندی منار حدود 21 متر می باشد. در حدود 60 پله دارد که ارتفاع هر پله چهار ردیف خشت است. یکی از ویژگی های این منار داشتن دو در ورودی است که از هر یک از این درهای یک مسیر به سمت بالا می رود .

7 دهنه پنجره در هر مسیر وجود دارد و یک پنجره بزرگ به ارتفاع بیش از یک متر رو به سمت قبله در مسیر ورودی شرقی است که حدود 9 پله از بام منار پایینتر است .

این منار با خشت های 25*25 سانتیمتر ساخته شده است . ضخامت جرز دیواره 5/3 خشت و عرض پله ها در حدود 3 خشت می باشد.كتيبه مناره كه در قسمت پائين آن و در قسمت فوقاني قاعده هشت ضلعي آن قرار دارد و به خط كوفي آجري برجسته از مغرب به مشرق نوشته شده است بشرح زير مي باشد :

" بسم الله الرحمن الرحيم امر ببناء هذا المناره الزهيد الرئيس سيد الرؤساء ابالقسم بن احمد بن ابالقسم في سنه خمس عشره و خمسمائه"


خطوط بدنه مناره بخط بنايي بر زمينه شطرنجي آجري تكرار جمله (الملك الله) است.
بر روي بقاياي ديوار دور گنبد مسجد كه در ضلع جنوبي صحن متروك مسجد گار واقع شده گچ بري ها و خطوطي وجود دارد از آن جمله بر دو جرز شمالي ويرانه هاي محوطه گنبد دار سابق آن كلمات و عبارات زير به خط ثلث گچ بري شده است:

" امر عمارت هذا المحراب ..........وليه؟"

لوحه سمت غربي :

" رشيد الدين محمد كا..."

لوحه سمت شرقي :

" ...ابن ابي القاسم
مل احمد بن اسماعيل ... رمضان المبارك
... ستين و ستمائه"


بطوريكه از دو قسمت كتيبه فوق الذكر مستفاد مي شود سال تاريخ نصب لوحه ها كه از ساختمان محراب اين مسجد حكايت مي كند سال 660 هجري مي باشد. بر جاي مانده هاي خوط محراب اين مسجد در نصف شرقي ويرانه هاي آن كه بخط كوفي گچ بري شده بشرح زير است :

" ..................عليكم اهل البيت انه حميد مجيد فلما ......................."

كتيبه آطراف محراب كه به خط ثلث گچ بري شده مشتمل بر آيه الكرسي و آيه اول تا آخر آيه دوم از سوره ملك بوده است و از ميان آنها كلمات و جملات زير باقي مانده است :

" .... عنده الا باذنه يعلم ما بين ايديهم و ما خلفهم و لا يحيطون بشئي من علمه الا بماشاء وسع كرسيه السماوات و الارض ....."

"..... احسن عملا و هو العزيز الغفور الذي خلق سبع سموات طباقاً ماتري في خلق الرحمن ......"

ادرس مسجد و منار گار

در صورت اطلاع از آدرس مسجد و منار گار، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس مسجد و منار گار، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه مسجد و منار گار

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی مسجد و منار گار لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد مسجد و منار گار


مسجد های ایران مسجد های شهر اصفهان مسجد های استان اصفهان