من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

بازدید :
1871

ارگ گوگد
امتیاز (6.6 از 10) از مجموع 3 رای

ارگ تاریخی گوگد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. تاریخ وزمان ساخت آن به حدود چهار قرن پیش نسبت داده میشود وتنها سند مكتوبی كه ازاین بنا موجود است متعلق به حدود یكصدوچهل سال پیش میباشد ونشان میدهد نصف بنای ارگ توسط شخصی بنام علیخان بعنوان مهریه به همسرش واگذارشده است .

ارگ گوگد درمسیر جاده معروف ابریشم قرارداشته است ودر ساختمان آن وجود طبقات پائین و بالا بیانگر نظام طبقاتی در اجتماع آن روز گار می باشد به این صورت كه استر واستربانان در طبقه پائین ودر مجاورت هم وبازرگانان وافراد شاخص در طبقات بالا مسكن می گزیده اند به همین دلیل در زمان صلح بعنوان كاروانسرا ودر زمان جنگ ویا حمله اشراربعنوان دژ نظامی مورد استفاده قرار میگرفته است . سوراخهائی روی دیوارها ی مرتفع وجود دارد كه از آن بعنوان سیستم امنیتی هشدار دهنده استفاده می گردیده ، به این صورت كه كبوترها را در این سوراخها اسكان می داده اند كه شب هنگام با بیقراری وسروصدای این كبوتران متوجه ورود مهاجمین توسط قلاب یا نردبان می شدند.

درروی درب ورودی شمالی قسمتی بعنوان شاه نشین وجود دارد كه هم اكنون بعنوان سـوئیت ویـژه مـورد استفاده قرارمیگیرد وحـوض آبی دراین شـاه نشین وجوددارد كه هـرزمان درب توسـط مهاجمیـن آتش زده می شده است محافظین با تخلیه آب حوض، آتش را خاموش می كرده اند.

درروی درب ورودی ارگ دو دركـوب وجـود دارد، بـزرگتـر را مــرد كـوب وكـوچـكـتررا زن كوب می نامند كه برعكس بقیه مناطق ایران در گلپایگان زن كوب درسمت راست قراردارد.

از طرفی چاهی در ضلع جنوب شرقی ارگ وجود دارد كه نشان می دهد برای روزهای مقاومت و محاصره فكر آب نیز شده است.

هم اینك این مجموعه بعنوان مهمانسرا با امكانات مدرن شامل اطاقهائی زیـبا با سرویسهای بهداشتی ،تلـویزیون،اینترنت پر سرعت رایگان وایرلس ،سیسـتم سـرمایش و گرمـایش فن كوئل، ویدئو و ماهواره مركزی، رستوران و چایخانه سنتی ،سالن های برگزاری مجالس آماده پذیرائی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

ارگ گوگد

ارگ گوگد

ادرس ارگ گوگد

جهت مشاهده آدرس ارگ گوگد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس ارگ گوگد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر ارگ گوگد

نقشه ارگ گوگد

نظرات شما در مورد ارگ گوگد