من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
2737

گورستان تخت فولاد
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

گورستان تخت فولاد که به دلیل دفن مشاهیر و بزرگان زیادی نظیر بابا رکن الدین ، میرفندرسکی و آقامحمد بیدآبادی می توان آن را یکی از مهم ترین گورستان های تاریخی ایران نام برد ، در جنوب اصفهان واقع شده است . با توجه به بناهایی که در زمان های گوناگون از دوره های صفویه ، زندیه ، قاجاریه هر کدام به یک سبک کاشی کاری ، آجرکاری ، خوش نویسی ، حجاری و ... شده اند ، گنجینه ای از سبک های گوناگون معماری و هنری خلق شده است .

در خصوص قدمت تاریخی گورستان تخت فولاد ، می گویند قبر یوشع نبی ، از پیامبران بنی اسرائیل در این قبرستان وجود دارد و به همین دلیل قدمت گورستان تخت فولاد را به قبل از اسلام نیز می دانند اما قدیمی ترین قبری که در این گورستان وجود دارد مربوط به قرن 5 هجری است .

اما نکته ای که در خصوص گورستان تخت فولاد باید بدانید این است که در زمان های دور ، هر یک از محله های شهر اصفهان ، در خارج از فضای مسکونی خود ، گورستانی داشتند و قبرستان تخت فولاد نیز یکی از این ده ها گورستان اصفهان بوده که پس از دفن بابا رکن الدین شیرازی ، عارف مشهور عصر ایلخانی ، اهمیتی ویژه یافت ، به طوزیکه که در زمان صفویان به گورستان عمومی شهر تبدیل شد .
بدیهیست که پس از زمان صفویه و انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت ، سبب مهمتر شدن این گورستان و دفن بسیار زیادی از عارفان و مشاهیر در گورستان تخت فولاد شده است .

گورستان تخت فولاد

گورستان تخت فولاد

ادرس گورستان تخت فولاد

جهت مشاهده آدرس گورستان تخت فولاد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس گورستان تخت فولاد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر گورستان تخت فولاد

نقشه گورستان تخت فولاد

نظرات شما در مورد گورستان تخت فولاد


گورستان های ایران گورستان های شهر اصفهان گورستان های استان اصفهان