من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1919

پل سفید
امتیاز (4.6 از 10) از مجموع 3 رای

اهواز شهر پل‌ها است، به طوری که پل معلق یا پل سفید نماد شهر اهواز است. علت معروفی پل سفید این است که نخستین پل معلق ایران است . جالب است بدانید که چهارمین پل معلق دنیا نیز می باشد .

جالب تر داستان ساخت پل است :
پروژه‌ی ساخت پل معلق یا پل سفید اهواز از سال ۱۳۱۲ کلید خورد. آن زمان تنها پلی که روی رودخانه‌ی کارون ساخته شده بود، پل فلزی راه‌آهن مشهور به پل سیاه بود که راه‌آهن سراسری را به بندر امام خمینی (بندر شاپور آن زمان) وصل می‌کرد. هزینه‌ی ساخت پل معلق ۵ میلیون و ۷۸۰ هزار ریال برآورد شده بود که پرداخت آن به‌عهده‌ی بانک ملی ایران بود.

اوایل مهر ماه سال ۱۳۱۳ پس ار تعیین موقعیت مکانی پل روی کارون ، یک مهندس آلمانی همراه با همسرش مسوولیت اجرایی ساخت پل را برعهده گرفتند.
تا تیر ماه سال ۱۳۱۴ ساخت پایه‌های پل معلق به پایان رسیده بود. کار به‌خوبی پیش می‌رفت تا نوبت به سوار کردن هلالی‌ دوم پل رسید. انگلیسی‌هایی که در شرکت نفت آن زمان کار می‌کردند، لوازمی نظیر جرثقیل دراختیار سازنده‌ی پل قرار داده بودند که برای نصب قوس‌های پل استفاده می‌شد. که ناگهان انگلیسی‌ها جرثقیل و لوازم را پس گرفتند. شرایط به ترتیبی شد که مهندس آلمانی در اثر ناراحتی نیمه‌تمام ماندن پل دق کرد و از دنیا رفت.

خوشبختانه همسر او ناامید نشد و کار ساخت پل را ادامه داد. او با وسایل ابتدایی که آن زمان دراختیار داشت، قوس دوم را هم بر اسکلت پل سوار کرد و این‌گونه بود که اولین پل معلق ایران به اتمام رسید .

پل سفید در گذشته برای عبور عابرپیاده، درشکه و ماشین مورداستفاده قرار می‌گرفت. اکنون مدت‌ها است که این پل برای عبور مردم و ماشین‌ها به‌صورت یک‌طرفه استفاده می‌شود.

پل سفید

پل سفید

ادرس پل سفید

اهواز یک بخش شرقی دارد که مرکز شهر، بافت قدیمی‌‌تر شهر و بیشتر کارخانه‌ها و اداره‌های وابسته به نفت و فولاد در آن قرار دارد و بخش غربی کمی مسکونی‌تر است. پل سفید دو بخش شرقی و غربی اهواز را به‌هم متصل می‌کند.
امتداد خیابان طالقانی و میدان شهدا در شرق اهواز با وجود پل سفید به امانیه، فلکه فرمانداری و بیمارستان رازی در غرب رودخانه کارون وصل می‌شوند.جهت مشاهده آدرس پل سفید ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر پل سفید

نقشه پل سفید

نظرات شما در مورد پل سفید


پل های ایران پل های شهر اهواز پل های استان خوزستان