من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1363

مسجد ميرزايی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

مسجد ميرزايیی در مجموعه بازار پایین قرار دارد بر اساس آخرین بررسیهای انجام گرفته این مسجد قدیمترین بنای مذهبی پا برجا در سطح شهر بوده واحتمالا" در حد فاصل اواخر دوران صفویه تا اوایل دوران قاجار احداث گردیده است .مسجد میرزایی از دو بخش تشكیل گردیده است. بخش نخست معروف به شبستان قدیم است .این شبستان از 15چشمه طاق وتویزه پوشانیده شده ومحراب مسجد در راستای قبله با خالی نمودن قسمتی از جرز جنوبی ایجاد شده است .


كاشی كاری محراب مرمت گردیده واز فرم تزئیناتی خود خارج شده است ,در این محراب یك واحد كاشی چهار گوش دیده می شود كه به اواخر دوران صفویه تاقبل از دوران قاجار می توان نسبت داد .

قسمت دوم ,مسجد جدید است كه در سبك كلی تقلید ناقصی از مساجد به شیوه چهار ایوانی است به عبارت دیگر در این مسجد عناصر لازم در مساجد چهار ایوانی از جمله صحن مركزی ,ایوانهای چهارگانه ,حجرات طلاب ,وضوخانه شبستان زنانه ومردانه وجود دارد .

در بالای ایوان جنوبی تاریخ 1301هجری قمری نوشته شده است .به هر تقدیر كاشیهای این مسجد متعلق به دوران قاجار ودقیقا" با كاشیهای مسجد جامع ومسجد خانم قابل مقایسه است .

در سر در این مسجد تاریخ دیگری با عدد 1282هجری قمری به چشم می خورد دراین قسمت كتیبه ای نیز به خط نستعلیق وجود دارد .این مسجد از نظر انجام مراسم مذهبی دایر وپابر جاست وتنها در زلزله ی اخیرخساراتی متوجه آن گردید.

ادرس مسجد ميرزايی

در صورت اطلاع از آدرس مسجد ميرزايی، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس مسجد ميرزايی، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه مسجد ميرزايی

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی مسجد ميرزايی لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد مسجد ميرزايی


مسجد های ایران مسجد های شهر زنجان مسجد های استان زنجان