من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1223

تنگه هخامنشی یا تنگه بلاغی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

نگه بلاغي در جنوب دشت مرغاب در استان فارس قرار گرفته است. جايي که رود پلوار از نزديکي آن مي‌گذرد و در ادامه مسيرش از اين تنگه عبور مي‌كند تا در دشت مرودشت به رود كر ملحق شود.

بلاغي، اسم گياهي است كه در اين تنگه و در كنار رود، مي‌رويد و به همين دليل، اين دره با نام اين گياه معروف شده است. با اين حال از نام كهن‌تر اين تنگه اطلاعي در دست نيست. در ميانه‌هاي تنگه بلاغي، دشتي بزرگ و سرسبز ديده مي شود كه به آن دشت بلاغي مي‌گويند و سد پر ماجراي سيوند پس از اين دشت و در ابتداي بخش بعدي تنگه، ساخته شده است. يعني به فاصله 9كيلومتر.

خاک خوب

تنگه بلاغي به خاطر زمين حاصلخيز، آب فراوان و اقليم سرسبز، از زمان‌هاي قديم مورد توجه بوده است. در اين تنگه آثاري از زندگي و استقرار جوامع هزاره پنجم پيش از ميلاد تا سده اخير به دست آمده. اين تنگه از معدود جاهايي است كه زندگي و استقرار در آن به مدت 7 هزار سال دوام داشته و به‌جز زمان‌هاي كوتاه، هيچ‌گاه قطع نشده است!

تا به حال در پژوهش‌هاي فشرده و گسترده باستان‌شناسان ايراني و خارجي، بازمانده‌هاي روستاهاي هزاره پنجم، بناهاي هخامنشي، كارگاه‌هاي سفال‌گري و كوره‌هاي سفال‌پزي، مكان‌هاي صنعتي و شراب‌گيري و نيز محل اتراق‌هاي موقت كوچ‌نشينان و عشاير در تنگه بلاغي به‌دست آمده است. حدود 130 محوطه باستاني در تنگه بلاغي شناسايي شده است كه بعضي‌ از آنها اهميت فراواني براي مستندسازي و حفاظت دارند؛ از جمله محوطه 91 به‌خاطر سابقه استقراري 6 هزار ساله (5000 پيش از ميلاد تا 1000ميلادي) و محوطه‌هاي 34 و 85 كه شامل تنها بازمانده‌هاي سكونتگاه‌هاي غيرشاهانه از عصر هخامنشي است.

ادرس تنگه هخامنشی یا تنگه بلاغی

در صورت اطلاع از آدرس تنگه هخامنشی یا تنگه بلاغی، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس تنگه هخامنشی یا تنگه بلاغی، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه تنگه هخامنشی یا تنگه بلاغی

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی تنگه هخامنشی یا تنگه بلاغی لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد تنگه هخامنشی یا تنگه بلاغی


تنگ های ایران تنگ های شهر مرودشت تنگ های استان فارس