من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2764

آرامگاه های سنگی حسن آباد و شاه كوه
امتیاز (8 از 10) از مجموع 1 رای

در گورستان قدیمی دامنه شاه كوه و روستای حسن آباد كه در كنار شاهرود واقع شده سه بنای سنگی وجود دارد كه به دوران پیش از اسلام منسوب است . آرامگاه سنگی حسن آباد بر پایه مكعب مستطیلی به طول 80/5 و عرض 50/4 متر بنا شده و گنبدی مخروطی شكل به ارتفاع 4 متر را به وجود آورده كه شكل آن از داخل به صورت هرم است . ضخامت پایه دیوار بنا حدود یك متر و ضخامت دیوار گنبد 30 سانتی متر است و مصالح به كار رفته در آن سنگ های قلوه و لاشه با ملاط می باشد . در ورودی بقعه در جانب جنوب شرقی قرار دارد كه به صورت قوس شكسته پیكانی شكل تعبیه شده و بر بالای آن نیز پنجره چهار گوش كوچكی به عنوان نور گیر قرار دارد . فرم و مصالح دو آرامگاه شاه كوه هم شباهت بسیاری با بنای حسن آباد دارد ولی از تكامل و ظرافت بیشتری برخوردار است .

ادرس آرامگاه های سنگی حسن آباد Ùˆ شاه كوه

در صورت اطلاع از آدرس آرامگاه های سنگی حسن آباد Ùˆ شاه كوه، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس آرامگاه های سنگی حسن آباد Ùˆ شاه كوه، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه آرامگاه های سنگی حسن آباد Ùˆ شاه كوه

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی آرامگاه های سنگی حسن آباد Ùˆ شاه كوه لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد آرامگاه های سنگی حسن آباد Ùˆ شاه كوه


بقعه های ایران بقعه های شهر قزوین بقعه های استان قزوین