من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

بازدید :
1587

آرامگاه های سنگی حسن آباد و شاه كوه
امتیاز (8 از 10) از مجموع 1 رای

در گورستان قدیمی دامنه شاه كوه و روستای حسن آباد كه در كنار شاهرود واقع شده سه بنای سنگی وجود دارد كه به دوران پیش از اسلام منسوب است . آرامگاه سنگی حسن آباد بر پایه مكعب مستطیلی به طول 80/5 و عرض 50/4 متر بنا شده و گنبدی مخروطی شكل به ارتفاع 4 متر را به وجود آورده كه شكل آن از داخل به صورت هرم است . ضخامت پایه دیوار بنا حدود یك متر و ضخامت دیوار گنبد 30 سانتی متر است و مصالح به كار رفته در آن سنگ های قلوه و لاشه با ملاط می باشد . در ورودی بقعه در جانب جنوب شرقی قرار دارد كه به صورت قوس شكسته پیكانی شكل تعبیه شده و بر بالای آن نیز پنجره چهار گوش كوچكی به عنوان نور گیر قرار دارد . فرم و مصالح دو آرامگاه شاه كوه هم شباهت بسیاری با بنای حسن آباد دارد ولی از تكامل و ظرافت بیشتری برخوردار است .

ادرس آرامگاه های سنگی حسن آباد و شاه كوه

در صورت اطلاع از آدرس آرامگاه های سنگی حسن آباد و شاه كوه، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس آرامگاه های سنگی حسن آباد و شاه كوه، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه آرامگاه های سنگی حسن آباد و شاه كوه

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی آرامگاه های سنگی حسن آباد و شاه كوه لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد آرامگاه های سنگی حسن آباد و شاه كوه


بقعه های ایران بقعه های شهر قزوین بقعه های استان قزوین