من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

بازدید :
1078

عمارت شیخ محمدباقر غیاثی
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

این ساختمان کنار عمارت وکیل الملک، در ضلع شمالی خیابان کشاورز ودر محله قطارچیان سنندنج واقع است. این منزل که از خانه‌های بزرگ شهر سنندج محسوب می‌شود، دارای بخش‌های مختلف است که طی چند دوره ساخته شده‌است . سردر ورودی، مهم‌ترین بخش ساختمان، از نظر نوع معماری دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است. بخش دیگر که ساختمانی سه طبقه‌است، که در اوایل دوره پهلوی، در داخل حیاط اصلی و در کنار قنات ساخته شده‌است. برای رسیدن به داخل ساختمان باید سلسله مراتب خاصی را طی کرد؛ ابتدا باید از سردر، هشتی، حیاط بیرونی و سپس از حیاط اصلی و محلی که شیخ در آن ساکن بود، عبور کرد. فضاهای مختلف این مجموعه شامل پنج دری‌ها، سه دری‌ها، انبار، زیرزمین، هشتی، تراس، راهروها، هفت دری و مسجد است که زمانی محل بست بود. تزیینات معماری این ساختمان شامل اروسی سازی که در نوع خود دارای طرح‌های اسلیمی قابل توجهی است، قاب بندی، گچ بری، حجاری روی سنگ و همچنین تزیینات آجرکاری است . امروزه بخش‌هایی از ساختمان تخریب شدهولی قنات آن به خوبی باقی مانده‌است. این بنا متعلق به « شیخ محمد باقر غیاثی » از عارفان برجسته سنندج بود و هنز وراث آن مرحوم در آن زندگی می‌کنند. معمار بنا استاد « ابراهیم مختار پوریان » بود.

ادرس عمارت شیخ محمدباقر غیاثی

کنار عمارت وکیل الملک، در ضلع شمالی خیابان کشاورز ودر محله قطارچیان سنندنج در صورت اطلاع از آدرس عمارت شیخ محمدباقر غیاثی، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه عمارت شیخ محمدباقر غیاثی

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی عمارت شیخ محمدباقر غیاثی لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد عمارت شیخ محمدباقر غیاثی