من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۸

بازدید :
975

عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

این بنا حدود ۱۵۰ سال پیش مقارن سلطنت ناصر الدین شاه قاجار، توسط یکی از علمای اهل سنت به نام «ملا لطف الله شیخ الاسلام » قاضی القضات منطقه کردستان، در سه بخش ساخته شد.اکنون از این عمارت، تالار تشریفات، زیر زمین یا حوضخانه و فضاهای جنبی آن و بخش اندرونی باقی مانده است. بخش اندرونی شامل ساختمان شمالی دو طبقه و ساختمان غربی با دو فضای وسیع شرقی – غربی و سردرها است . از ویژگی‌های عمده این بخش، وجود اتاق پنج دری با گچ بری، آینه کاری و نقاشی‌های دیواری زیباست که به عنوان اتاق شانه نشین اندرونی معروف بود . بخش اندرونی بعدها به تملک خانواده «حبیبی » در آمد و اکنون به عنوان ساختمان اداری میراث فرهنگی استان مورد استفاده است . اروسی هفت لنگه زیبا و تزیینات گچ بری و آینه کاری در اتاق دو دری که به نارنجستان نیز معروف بود از عمده ویژگی‌های شاخص بخش بیرونی بناست . این بنا بعدها به تملک «عبدالحمید خان سنندجی » (سالار سعید ) در آمد و اکنون موزه سنندج است . ساختمان موزه سنندج در اصل بخش بیرونی عمارت ملالطف الله شیخ الاسلام است.
در خانه آیت‌الله شیخ محمد مردوخ کردستانی که هم‌اکنون اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان از آن بهره می‌گیرد، حمامی قدیمی وجود دارد که در بخش اندرونی و در ضلع غربی طبقه زیرزمین عمارت قرار گرفته‌است. این حمام دارای تزیینات آهک بری و کاشی کاری یک رنگ است و طرح‌های هندسی، اسلیمی و حیوانی از مهم‌ترین نقوش آن به شمار می‌آید. این حمام دارای ورودی، حمام سرد، حمام گرم، تون، خزینه و خلوتی است و در کف سازی آن از سنگ مرمر استفاده شده‌است. این بنا هم زمان با کل مجموعه عمارت در دوره قاجار ساخته شده.

حمام مورد اشاره در ساختمان جنب موزه سنندج قرار دارد ولی منزل آیت اله مردوخ با فاصله بیش از یک کیلومتر از موزه و فاقد حمام مطرح شده می‌باشد

ادرس عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام

در صورت اطلاع از آدرس عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد عمارت ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام