من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۸ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1179

عمارت سرهنگ آزموده اردلان
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

اين عمارت در بافت قديمي محله قطارچيان سنندج در كوچه خسروي نزديك عمارت وكيل الملك واقع است . اين بناي قديمي كه مالك اوليه آن فردي از خانواده اردلان بود . اكنون در تملك ميراث فرهنگي كردستان قرار دارد . اين عمارت داراي بخش هاي مختلفي است . سردر ورودي به فرم نيم هشتي و سكوهاي قرينه سنگي با قوس هاي متداخل نيم دايره آجري و گره چيني است . حياط چهار ضلعي مركزي ساختمان با آب نما و باغچه يادآور معماري درون گراي ايراني است . فضاهاي ديگر شامل سه دري ها . دودري و پنج دري . تالار . غلام گردش بسيار زيبا با ستون هاي چوبي و اروسي زيبا و بديع در هر يك از مدخل هاي ورودي فضاها بسيار حساب شده و زيبا است . تمام فضا در پيرامون حياط مركزي و در دو طبقه ساخته شده است . تزيينات آن تركيبي از اروسي . گچ بري رنگي . حجاري روي سنگ . آجركاري به صورت خفته و راسته و استفاده از نرده هاي فلزي است . تاريخ ساخت دقيق منزل مشخص نيست اما با توجه به نوع و ويژگي معماري بنا به نظر مي رسد كه در دوره قاجار ساخته شده باشد .

ادرس عمارت سرهنگ آزموده اردلان

بافت قديمي محله قطارچيان در كوچه خسروي نزديك عمارت وكيل الملك در صورت اطلاع از آدرس عمارت سرهنگ آزموده اردلان، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه عمارت سرهنگ آزموده اردلان

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی عمارت سرهنگ آزموده اردلان لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد عمارت سرهنگ آزموده اردلان