من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1255

کلیسای سنندج
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

اواخر صفویه در زمان حکومت شاه عباس دوم هنگامی که ارامنه توسط دولت عثمانی به ایران تبعید شدند، گروهی از آنها در شهر سنندج ساکن شدندودران زمان والیان اردلان برای مسیحیان تبعیدی این کلیسارابنا نهادند شیوه ساخت و نوع معماری کلیسای سنندج تحت تاثیر معماری سبک اصفهانی است و تلفیقی از نماسازی سبک بومی مانند طاق نما و ستون‌های آجری در آن به کار رفته که به فرم مشعل در بخش فوقانی به صورت سه ترکی آجرکاری شده است. خطوط عمودی در نمای بیرونی ساختمان تاکید بر ارتفاع کلیساست . در گل دسته ناقوس کلیسا کاشی‌های معقلی و گره چینی قابل ملاحظه است. حجاری سنگ‌های سردر ورودی که دارای نقش گل لوتوس و ترنج است، کار استادان سنندجی است. این کلیسا دارای قناتی فعال است و آب نمای زیبایی نیز در داخل حیاط آن در ضلع جنوبی دیده می شود.

ادرس کلیسای سنندج

این بنا در ضلع غربی خیابان نمکی و در محله قدیمی (آغه زمان) که محله ای مسیحی نشین است قرار دارد.جهت مشاهده آدرس کلیسای سنندج ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه کلیسای سنندج

نظرات شما در مورد کلیسای سنندج


mehdi (شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴)
به عنوان یک سنندجی و کسی که بنا به موقعیت شغلی ام جاهای زیادی در اروپا و کشور خودمون رو دیدم، باید بگم خیلی متاسفم که ما این اثر تاریخی ارزشمند رو در شهرمون داریم اما همینجوری رهاش کردیم. این میتونه خیلی درآمد زا باشه برامون و نشانی از همزیستی مسالمت آمیز با همه انسان ها باشه.
خواهشا پیگیری کنید تا این مکان به اون چیزی که لیاقتشو داره برسه. ممنون از گزارش
کلیسا های ایران کلیسا های شهر سنندج کلیسا های استان کردستان