من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1313

شاه فیروز
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

شاه فیروز، یکی از بناهای تاریخی سیرجان است که شامل یک ساختمان چهار طاقی آجری با هشت ستون ،وسقفی گنبدی است که بر روی این ستونها زده شده. این بنا بر بالای تپه ای در دوازده کیلو متری جنوب شرقی سیرجان و در کنار جاده ی سیرجان -بافت، در سه کیلو متری شرق امامزاده علی و قلعه سنگ قرار دارد.


آجرهای این بنا به شکل مربع می باشند و مردم این نواحی نقل می کنند که در ساختمان آن از شیر شتر استفاده شده تا بنا محکم ساخته شود و پا بر جا بماند.


در اطراف آن، و در تمام سطح تپه ای که بنا بر روی آن ساخته شده ،قسمتهای شکسته و باقیمانده ی ظروف سفالی به چشم می خورد و وجود تمدنی عظیم را در این نواحی نشان می دهد. چهار ستون از این ساختمان خراب شده و فرو ریخته ،اما سقف آن هنوز بر روی چهار ستون مستحکم دیگر باقیمانده است.


آنطور که مردم سیرجان میگویند،این مقبره متعلق به ابوکالیجار پسر عضد الدوله دیلمی است که بر اثر خوردن گوشت آهو دل درد گرفته و در همین محل درگذشته و او را برفراز این تپه دفن کرده اند


آقای دکتر باستانی پاریزی در کتاب از سیر تا پیاز می نویسد:
« یک روایت دیگر در مورد شاه فیروز داریم و آن این است که یکی از پادشاهان دیلمی در این حوالی ، در اثر خوردن گوشت آهو دل درد شد و سپس درگذشت.
«... که ملک با کالیجار حاکم کرمان ، وقتی در شکارگاه نزدیک همین محل آهویی شکار کرد و گوشت آنرا زیاد خورد ،بیمار شد و در همانجا درگذشت.»
یک ضرب المثل قدیمی هم در مورد شاه فیروز در سیرجان هست که محتوای آن تائید کننده نطز کسانی است که آنرا آتشکده دانسته اند و آن این است که اگر بخواهند بی خاصیتی شخصی را عنوان کنند. می گویند :«فلانی مثل شاه فیروز است ، نه کور می کند نه شفا می دهد.»

ادرس شاه فیروز

جهت مشاهده آدرس شاه فیروز ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس شاه فیروز ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه شاه فیروز

نظرات شما در مورد شاه فیروز