من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲

بازدید :
2760

آتشکده زرتشتیان
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

آتشکده زرتشتیان کرمان واقع در خیابان ایرانشهر به سال 1303 خورشیدی بنیان گذاری و در همان سال آتش ورهرام در این مکان تخت نشین شد . تاریخچه آن به این قرار است :

در سال 1282 خورشیدی که ارباب کیخسرو شاهرخ ساخت مدرسه ملی ایرانشهر را آغاز نمود یک نفر به نام ستاره خانم از ورثه وکیل الملک به والی شهر کرمان عریضه نوشت که غیر مسلمان حق ندارد عمارت مشرف بر خانه مسلمان بسازد و شما چگونه اجازه می دهید که زرتشتیان این کار را انجام دهند . والی شهر فوراً مامورانی را برای تعطیل و خراب نمودن مدرسه به آن مکان فرستاد ، ارباب که از این عمل زشت به خشم آمده بود به کارگرها تاکید کرد به هیچ عنوان اجازه خراب کردن ندهند تا شخصاً اقدام کند و بی وقفه به ساختمان والی رفت و بدون اجازه وارد اتاق شد و با جدیت به والی گفت " زمانی که .... فرمودند دولت برای جماعت مدرسه بسازد ، حالا که جماعت خود مدرسه می سازد دولت خراب می کند من همین الان به ... تلگراف می زنم و از ایشان کسب تکلیف می کنم ... " والی که مغلوب ارباب شده بود دستور داد تا مامورین برگردنند و این عمل ستاره خانم با شکست روبرو شد و مدرسه ملی ایرانشهر رسماً در سال 1285 خورشیدی افتتاح گردید . چندی بعد ستاره خانم دولاب ( باغ ) خود را که همین آتشکده فعلی می باشد به فروش گذاشت و دونفر از همکیشان زرتشتی به نامهای دینیار رستم مرزبان و رستم فرخ این باغ را خریداری نمودند و هرکدام سه دانگ از باغ را مالک شدند . در آن زمان ممر آب فتح آباد از داخل این باغ عبور می کرد و این همکیشان باغ را به نحوی دلنشین آباد نمودند . چندین سال بعد شخصی به نام ارباب جمشید خدارحم نرسی آبادی که از تاجران زرتشتی مقیم بمبئی بود مدتی در کرمان اقامت نمود ، این شخص نیکوکار برای تجارت میان بمبئی و ایران از شهرهای سیستان و کرمان و یزد و تهران می گذشت و در نقاط مختلف آثار خیری از خود به جای گذاشته بود در کرمان نیز به این فکر افتاد تا مسافرخانه ای برای رهگذران زرتشتی احداث کند تا هر زمان همکیشی مانند خودش مجبور به اقامت در این شهر شد بتواند در این مسافرخانه استراحت کند .
ایشان با این نیت آماده خرید مکانی مناسب در یکی از محله های زرتشتی نشین شد و این باغ که مقابل مدرسه بزرگ ملی زرتشتیان بود نظرش را جلب کرد . در آن زمان متاسفانه دینیار رستم مرزبان به رحمت ایزدی رفته بود ، ایشان سه دانگ سهم رستم فرخ را خریداری کرد ، از آنجائیکه همین مقدار برای ساخت مسافرخانه کافی بود اما راضی نشد که باغ را تفکیک و دیوار گذاری کند

به همین منظور با وارثین آن مرحوم که دو خواهرش بودند به نامهای مروارید و شیرین صحبت کرد که اگر آنها هم راضی به وقف نمودن سهم برادرشان هستند تا نامی از او که اولادی هم نداشته به یادگار بماند می توانند با وی شریک در این خیر شوند و آنها نیز قبول نمودند با این نیت که درنصف دیگر باغ که سهم برادرشان است آتشکده و نمازگاه ساخته شود و زرتشتیان بتوانند در این جای پاک نیایش پروردگار را بجای آورند و بدین ترتیب طبق وقفنامه موجود در تاریخ 1303 خورشیدی این خیرین نیک نهاد ، جمشید خدارحم و مروارید رستم و شیرین رستم کل شش دانگ باغ را وقف جماعت نموده و سند آنرا به انجمن جوانان زرتشتیان کرمان واگذار نمودند .


" ازدیگر آثار خیر نیک اندیش جمشید خدارحم می توان به ساخت پذیرشگاه منطقه دزداب ، بازسازی جوی آب نرسو آباد ، سپرده گذاری در انجمن زرتشتیان بمبئی جهت کمک به نیازمندان و ساخت آب انبار و خیله در پیر نارکی و بازسازی این پیر برحق نام برد . "

نیک اندیشان در طی طریق راهشان همت خوب نیاکانشان را به همراه خواهند داشت . آری ساخت آتشکده و پذیرشگاه کرمان به دست این بزرگواران در زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع انجام شد و بعدها با همت دهها نفراز دهشمندان زرتشتی این مکان به مساحت هشت هزار متر مربع افزایش یافت و اکنون شامل سالن اجتماعات و سالن نهارخوری و ساختمان کتابخانه و مرکز کامپیوتر و مرکز پشتیبانی سایت انجمن ( www.kza.ir ) و موزه مردم شناسی زرتشتیان ایران و دبیرخانه انجمن و سالن کنفرانس هیئت مدیره و ساختمان آموزشی جهت کلاسهای دینی می باشد که همگی آنها توسط انجمن زرتشتیان کرمان اداره می گردد .

در حال حاضر مجموعه آتشکده کرمان بزرگترین و محترمترین مکان اجتماعی بهدینان کرمان است و علاوه بر بازدیدکنندگان زرتشتی سالانه بیش از ده هزار نفر گردشگر و توریست از این محل بازدید می نمایند

ادرس آتشکده زرتشتیان

خیابان ایرانشهرجهت مشاهده آدرس آتشکده زرتشتیان ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه آتشکده زرتشتیان

نظرات شما در مورد آتشکده زرتشتیان


آتشکده های ایران آتشکده های شهر کرمان آتشکده های استان کرمان