من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2758

موزه مطبوعات
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

موزه مطبوعات استان کرمان که تنها موزه مطبوعات در سطح کشور مي باشد در مرداد ماه 1384 به پيشنهاد چند تن از نويسندگان و ادب دوستان اين مرز و بوم وتلاش رئيس وقت خانه مطبوعات استان کرمان داير شد.
مکان اين موزه که در ميان اهالي کرمان به “مقبره سيدعلوي” مشهور است، بيش از 200 سال قدمت دارد و بنايي از يادگار هاي دوره قاجاريه محسوب مي شود.
مستندات بسياري در تاريخ آمده است دال بر اينکه آن هنگام که آقا محمدخان به پشت دروازه هاي کرمان آمده و دست به کشتار خونين مردمان اين ديار زده بود، سيد علوي با به شهادت رساندن خودباعث متحول شدن آقامحمدخان و عامل نجات مردم مي شود.
درتاريخ آمده است، بعد از شهادت سيدعلوي آقا محمد خان متوجه مي شود که چه کرده و سيد علوي که بوده است لذا دستور مي دهد وي را با احترام کامل غسل و کفن کرده ودر محل زندگي و کلاس درس شخصي اش به خاک بسپارند.
همجوار مقبره سيدعلوي، مقبره ناظم الاسلام کرماني قرار دارد که خود از رجال سياسي دوران مشروطه خواهي در 100 سال قبل بوده است.موسي پور اضافه مي کند: ناظم الاسلام که مهم ترين و نامدارترين اثرش”تاريخ بيداري ايرانيان” است در يکي از تاليفات خود به نام “علائم الظهور” که مربوط به ظهور امام زمان (عج) مي باشد نوشته است هر گاه از دنيا رفتم مرا پايين قبر سيد علوي دفن نماييد و هيچ نام ونشاني به احترام اين سيد بزرگوار بر من نگذاريد.
اين مکان (موزه مطبوعات) که تا چند سال قبل مکاني متروکه بود در سال 1370 از سوي سازمان ميراث فرهنگي استان مورد توجه قرار گرفت و بعد از بازسازي و مرمت، به يک مجموعه و کتابخانه تخصصي ميراث فرهنگي يا همان کتابخانه سيد علوي تبديل شد.وي مي افزايد: سرانجام در سال 1384 اين مکان به پيشنهاد تاريخ دوستان کرماني تبديل به موزه مطبوعات گرديد و در حال حاضر بيش از 100 عنوان روزنامه قديمي و تعداد قابل توجهي مجله قديمي، يک عدد دستگاه چاپ سنگي 100 ساله (هديه اي از چاپخانه گلبهار، اولين چاپخانه کرمان) ، دوربين عکاسي قديمي 80 ساله، يک عدد قرآن خطي 200 ساله و ساير وسايل کليشه هايي که در چاپ روزنامه ها به کار برده مي شده است، در اين مکان نگهداري مي شود.
قديمي ترين روزنامه منتشر شده در 100 سال گذشته روزنامه اعتبار بوده که به قلم مرحوم شيخ محمد حسن طلبه در سال 1286(هـ.ش) منتشر شده است و قديمي ترين نسخه آن در موزه مطبوعات کرمان موجود مي باشد.
بسياري از روزنامه هاي محلي کرمان که درگذشته منتشر مي شده است و شايد اکنون نامي هم از آنها در اذهان مردم نمي باشد نيز در اين مکان نگهداري مي شوند. اميد است که با توجهات ميراث فرهنگي و گردشگري استان کرمان روز به روز شاهد وسعت و رونق اين مجموعه باشيم.

ادرس موزه مطبوعات

کرمان خیابان شریعتی، نرسیده به سه راه چمران( شمال جنوبی )ØŒ جهت مشاهده آدرس موزه مطبوعات ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه موزه مطبوعات

نظرات شما در مورد موزه مطبوعات


موزه های ایران موزه های شهر کرمان موزه های استان کرمان