من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1303

قلعه شیرکوه
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

قلعه شیرکوه که بیدلان نیز خوانده می‌شود در نزدیکی روستای باغدشت و برفراز قله‌ای که 1851 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، قرار دارد


این دژ از استراتژیک‌ترین قلاع دفاعی دوره اسماعیلیان به شمار می‌آید. زیرا در محل تقاطع طالقان رود و الموت رود قرار گرفته و به خاطر تسلطش بر سراسر منطقه، گلوگاه مهمی برای رویارویی با مهاجمانی است که به دره گام می‌گذارند.


راه دسترسی به دژ بیدلان بسیار دشوار است و به دره‌هایی با عمق بیش از 600 متر منتهی می‌گردد که با دیواره‌های بلند و برج‌های مستحکم تسخیرناپذیر می‌نماید.


وجود 8 مخزن بزرگ آب که با عرض تقریبی 1/75 و درازای 6 تا 16 متر در دل سنگ کنده شده‌اند از عزم جدی قلعه نشینان برای پایداری در محاصره‌های طولانی حکایت دارد.


ویژگی منحصر بفرد دژ شیرکوه، قلعه‌ای ایذایی است که در 3/5 کیلومتری غرب آن قرار دارد و برجک نامیده می‌شود و برای اشراف کامل به عبورکنندگان از تنگه طالقان ساخته شده است.


غیر از بقایای دیواره‌ها، برج‌ها، گذرگاه سرپوشیده و سنگرهای نگهبانی کنده شده در دل تخته سنگ‌ها، تنوری سنگی به ارتفاع 1/60 و قطر 1/75 متر را باید از آثار دژشیرکوه به حساب آورد.

ادرس قلعه شیرکوه

جهت مشاهده آدرس قلعه شیرکوه ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس قلعه شیرکوه ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه قلعه شیرکوه

نظرات شما در مورد قلعه شیرکوه


کوه های ایران کوه های شهر قزوین کوه های استان قزوین
قلعه های ایران قلعه های شهر قزوین قلعه های استان قزوین