من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲

بازدید :
2759

مجموعه خان یزد
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

مجموعه خان یزد

این مجموعه در میدان خان شهر یزد قرار دارد و شامل مدرسه، بازار و حمام است. این میدان وسیع و خوش طرح از مکان های زیبا و یکی ازآثار محمد تقی خان بافقی (متوفی در سال ۱۲۱۳ هجری قمری) است. میدان خان با مغازه های اطراف خود راهی به مسجد ریگ دارد. مدرسه شفیعیه در زاویه شمال شرقی آن قرار دارد.

مدرسه خان یزد

مدرسه خان در بازارچه پنجه علی شهرستان یزد قرار دارد. بانی مدرسه محمد تقی خان بن میرزا محمد باقر بافقی معروف به خان بزرگ است. این بنا مربوط به دوران زندیه است و در ردیف حوزه های علمیه یزد به شمار می رود. وصف این مدرسه در کتاب جامع جعفری آمده است.

حمام خان یزدورودی حمام

این حمام که به گرمخانه نور نیز شهرت دارد، در سال ۱۲۱۲ هجری قمری در کنار مجموعه خان شهرستان یزد بنا شد. حمام خان نیز از جمله تاسیسات محمد تقی خان بافقی حاکم یزد است. از تزیینات این حمام می توان به نقاشی های قسمت شاه نشین آن اشاره کرد. مساحت حمام خان ۱۱۷۰ متر مربع و زیر بنای آن نهصد متر مربع است. این حمام به گاوروتون، شاه نشین، خزینه و ... مجهز بوده است. حمام خان امروزه به چایخانه سنتی تبدیل شده است.

ادرس مجموعه خان یزد

جهت مشاهده آدرس مجموعه خان یزد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس مجموعه خان یزد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه مجموعه خان یزد

نظرات شما در مورد مجموعه خان یزد