من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2756

بازار سنندج
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

این بازار در دو طرف خیابان انقلاب قرار گرفته و در سال 1046هـ ق همزمان با مرکزیت یافتن شهر سنندج به عنوان مرکز حکومت اردلان ها ساخته شده است . پلان این بازار به صورت مستطیل بزرگی است که در اثر خیابان کشی دوران حکومت پهلوی به دو بخش تقسیم شده و بخش شمالی آ ن بازار سنندجی و بخش جنوبی آن بازار ، صف نام گرفته است . با وجود مراکز خرید جدید این بازار همچنان موقعیت و ارزش خود را از لحاظ تجاری حفظ نموده است .

بازار سنندج ، بازاری بزرگ در مرکز این شهر است . در این بازار جنس های گوناگونی فروخته می ‌شود . این بازار قدمتی تاریخی دارد


تاریخچه بازار سنندجدر سال 1046 شهر سنندج در دوره صفویه بوسیله سلیمان خان اردلان از سوی شاه صفی صنعتکاران و استادکاران زبده و خاذق به منطقه روانه می گردند و طبق دستور شروع به اقدامات و انجام بناهای خواسته شده می نمایند که از جمله احداث بنای بازار و قطعه حکومتی و حمام و مسجد و کاروانسرا است بازار سنندج نیز بدین نحوه ساخته می شود .

پلان بازار سنندج به شکل مستطیل بزرگ بوده است و برخلاف تمام بازارهای ایرانی که بصورت خطی شکل گرفته اند ، این بازار با الهام از پیرامون میدان نقش جهان اصفهان با شکل مستطیل ساخته شده است . در وسط این مستطیل سراهای مختلفی قرار گرفته است . متاسفانه بازار بر اثر احداث خیابان انقلاب به دو بخش مجزا تقسیم شده است و اکنون بخشی از آن آصف و بخشی را سنندجی می نامند و از بازار سنندج فقط سه دروازه قدیمی باقی مانده است . در مورد زمان ساخت بازار باید گفت در سال 1040 هجری قمری سلیمان خان اردلان به عنوان والی منطقه کردستان منصوب گردید و در توسعه شهر سنندج کوشش نموده و مجموعه بازار و قلعه حکومتی را شکل بخشید .

بازار سنندج

بازار سنندج

ادرس بازار سنندج

جهت مشاهده آدرس بازار سنندج ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس بازار سنندج ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر بازار سنندج

نقشه بازار سنندج

نظرات شما در مورد بازار سنندج


بازار های ایران بازار های شهر سنندج بازار های استان کردستان