من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹

بازدید :
1225

کاروانسرای سنگی آهوان
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

کاروانسرای سنگی آهوان در منطقهٔ سردسیر آهوان در ۴۲ کیلومتری خاور شهر سمنان قرار گرفته است. ساختمان این کاروانسرا از سنگ و ملات ساروج است. این کاروانسرا در قرن پنجم هجری ساخته شده است[۱]. در نزدیکی این بنا، کاروانسرای شاه‌عباسی آهوان نیز قرار دارد که در زمان صفویه در کنار کاروانسرای قدیمی ساخته شد.

گمان می‌رود که این کاروانسرا از ساختمان‌های دارای اهمیت بوده و گونهٔ ساختمان و آثار موجود، دیرینگی آن را تأیید می‌کند. اکنون از ساختمان این کاروانسرا فقط دیوارهای اطراف و قسمتی از دالان ورودی بزرگ جلو آن بجا مانده و بقیه به صورت تلی از سنگ‌های کوچک و بزرگ درآمده است. حیاط مرکزی کاروانسرا مستطیل شکل است و ‪ ۲۶‬اتاق دارد.


نویسنده مطلع الشمس درباره این کاروانسرا چنین می‌گوید:

رباط انوشیروانی که بسیار قدیم و به قدمت آن رباطی در ذهاب و ایاب سفر خراسان دیده نشده و بر نهج غریبی آن را ساخته‌اند تمام این بنا از سنگ و گچ و آجر است چهار ایوان بلند در چهار سمت دارد…

این کاروانسرا بیش از سه قرن قدمت داره و از جمله یادمان‌های ارزشمند عصر صفویه‌ست و هم‌اکنون به عنوان رستوران سنتی قابل استفاده است.

کاروانسرای سنگی آهوان

کاروانسرای سنگی آهوان

ادرس کاروانسرای سنگی آهوان

جهت مشاهده آدرس کاروانسرای سنگی آهوان ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس کاروانسرای سنگی آهوان ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر کاروانسرای سنگی آهوان

نقشه کاروانسرای سنگی آهوان

نظرات شما در مورد کاروانسرای سنگی آهوان


کاروانسرا های ایران کاروانسرا های شهر سمنان کاروانسرا های استان سمنان