من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

بازدید :
1413

قلعه حیدرآباد
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

قلعه حیدرآباد در جنوب شرقی خاش یکی از جاذبه های تفریحی و باستانی خاش و از جمله آثار تاریخی باقیمانده از دوره متقدم اسلامی در این منطقه است.


این قلعه درسال ۱۹۲۰ میلادی (۱۲۹۹هجری شمسی) از سوی شخصی به نام عیدوخان ساخته شد و تا سال ۱۳۰۷ هجری شمسی به عنوان محل سکونت همین شخص و خانواده اش مورد بهره برداری قرار گرفت.
عمده مصالح به کار رفته در قلعه خشت خام و کاهگل است و دارای برج ها و طاق های هلالی زیبایی است که از سوی سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

نقشه اصلی قلعه حیدرآباد به صورت مستطیل بوده که با اضافه شدن چند اتاق و دیوار در قسمت جنوب شرقی آن نقشه به بنایی ذوزنقه ای شکل تبدیل شده است.

در ساخت و تکمیل این بنا از تزئینات کنگره ای شکل نیم دایره ای متمایل به بیضی و تیرکش های تعبیه شده در قسمت فوقانی حصار خارجی و تزئینات کادربندی اتاقک های نگهبانی بالای سر در ورودی ها و همچنین خشت چینی نیم دایره ای، قوس سردر ورودی اتاق ۸ ضلع غربی حیاط مرکزی بخش سوم قلعه و تزئینات کاربردی آن از عناصر تزئین معماری این اثر است.

این قلعه هم اکنون زیر نظر میراث فرهنگی خاش است . و هر ساله میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی می باشد.

قلعه حیدرآباد

قلعه حیدرآباد

ادرس قلعه حیدرآباد

جهت مشاهده آدرس قلعه حیدرآباد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنیدجهت مشاهده آدرس قلعه حیدرآباد ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر قلعه حیدرآباد

نقشه قلعه حیدرآباد

نظرات شما در مورد قلعه حیدرآباد


قلعه های ایران قلعه های شهر خاش قلعه های استان سیستان و بلوچستان