من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹

بازدید :
1548

قلعه سردار افشار
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

این عمارت در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار توسط سردار (حسینعلی خان افشار) به سال 1281 قمری احداث شده و بخش اولیه ساختمان با در ورودی به حیاط بزرگ مفرش شده از سنگ‌های تراورتن، راه دارد.

ساختمان اربابی در دو بخش دو طبقه با ایوان و با ستون‌های مدور آجری جلب نظر می‌کند و در وسط حیاط یک حوض آب دایره‌ای شکل به عمق 1 متر و بقطر حدوداً 6 متر وجود دارد.

مصالح به‌کار رفته در کار ساختمانی بنا با آجرهای چهارگوش و ملات گچ، آهک، ماسه و خاک رس بوده که به نوعی زیبا و چشمگیر به‌کار رفته و پشت بام عمارت به صورت استوانه‌ای برای دفع آب باران و برف ساخته شده است.

از داخل عمارت اولیه دو راه خروجی یکی به اندرونی و دیگری به حیاط خلوت وجود دارد که از در بزرگ چوبی به بیرون عمارت می‌توان رفت و عمارت اندرونی نیز از مصالح آجرهای چهارگوش و با ملات گچ، آهک، ماسه و خاک رس ساخته شده و از بخش سوم بنا که محل نگهداری احشام است به علت تخریب هیچگونه آثاری بجا نمانده و به‌صورت خرابه در اطراف عمارت دیده می‌شود.

در یک چشم انداز کلی به قلعه، عظمت و ابهت و استحکام بنا و هنر بنیانگذاران آن در نظر هر بیننده مجسم می‌شود.

دیوار محوطه عمارت به ارتفاعی نزدیک 4 متر و با ضخامت 5/1 متر که یک نفر به سهولت می‌تواند به حالت دو بالای دیوار راه برود که یک عمارت عظیم و باشکوه خاص را در خود محصور کرده و برای صعود به بالای قلعه از پلکان چوبی که در دیوارهای جانبی وصل شده و در مجاورت درب شمالی ساختمان قرار دارد استفاده می‌شود.

این قلعه در ضلع شمال غربی مرکز شهرستان تکاب از توابع استان آذربایجان غربی قرار دارد.

ادرس قلعه سردار افشار

تكاب، 17شهریورجهت مشاهده آدرس قلعه سردار افشار ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه قلعه سردار افشار

نظرات شما در مورد قلعه سردار افشار


قلعه های ایران قلعه های شهر تکاب قلعه های استان آذربایجان غربی