من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۱

بازدید :
1594

خانه اربابی نصرت اباد
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

این ساختمان نه چندان قدیمی در بلندترین نقطه این روستا قرار دارد و توسط فتحعلی خان افشار مشهور به صاحب السلطان (سردار) بر روی تپه ماهور مشرف به اطراف خود و مجموعه آثار تخت سلیمان در حدود تقریبا 75 سال پیش به دست بنا توانمند بنام حسن اوستا احداث گردید و بعد از سالیانی چند معماری از تبریز بنام معمار شکر الله جهت مرمت کلی بنا و تغییر سقف از شیبدار به مسطح به مرمت بنا همت گمارد . و این بنا هم اکنون در دست پسر بزرگ فتحعلی خان افشار یعنی علی خان افشار و به حفاظت مشهدی علی حسین زابلی قرار دارد .
راه ورودی به خانه از میان دو ردیف درخت تبریزی در جبهه شرقی که راه اصلی ورود به عمارت ویلایی منتهی می گردد .

این عمارت در مجاورت شمال غربی روستا محصور در اشجار میوه بوده و از فاصله دور به راحتی خود نمایی می کند .
اهالی روستا به این عمارت قالا می گویند که دارای حیاط چهار گوش با چیدمان درختان میوه و گل های وحشی و یک حوض در وسط آن قرار دارد.
ویژگیهای ساختمان :
ساختمان دو طبقه و به فرم پلان مربع مستطیل احداث شده که در طبقه همکف و در طرفین راه پله دو اتاق تو در تو و قرینه هم ساخته شداند و در طبقه دوم دو اتاق دو طرفه کوچک ساخته شده است و دارای ایوان باز با روکش آهنی می باشد.
این بنا چشم انداز وصف ناپذیری بر طبیعت اطراف خود داشته و طلوع و غروب خورشید را همیشه در سپیده دمان و شباهنگام می توان نظاره کرد .
در طبقه بالا و در ضلع شمالی ، وسط بنا الحاقاتی از جمله سرویس دست شویی و حمام داشته که بعدا به آن اضافه شده است و در پشت آن بنای متروکه خشتی در حال انهدام که ارتباط دو واحد را میسر ساخته قابل ملاحظه است .
مصالح بنا از سنگ آجری تیر آهن و موزاییک فرش بود ه و در کل از ایستایی خوبی برخوردار می باشد

ادرس خانه اربابی نصرت اباد

در صورت اطلاع از آدرس خانه اربابی نصرت اباد، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس خانه اربابی نصرت اباد، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه خانه اربابی نصرت اباد

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی خانه اربابی نصرت اباد لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد خانه اربابی نصرت اباد


عمارت های ایران عمارت های شهر تکاب عمارت های استان آذربایجان غربی