من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
2737

آرامگاه ایوب انصاری
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

بقعه ايوب انصاري در 13 كيلومتري جنوب شهرستان تكاب از توابع استان آذربايجان غربي و جنوب غربي قريه « دورباش » برفراز كوهي بلند قرار گرفته است .


اين بنا شامل تنها اثر باقي مانده از مجموعه آثار در بالاي كوه مي باشد كه در داخل قريه محلي بصورت اتاقك كوچكي مي باشد كه بنا بر باور مردم ، محل دفن سر ايوب انصاري است و از اين رو از قدامت و احترام خاصي نزد اهالي محل برخوردار است .


ساختمان فعلي از دو بخش تشكيل شده است ، بخش اصلي و قديمي بناي اوليه مقبره و بخش الحاقي راهرو و نمازخانه ( مسجد ) را تشكيل مي دهد . با توجه به نوع مصالح و نوع معماري و نحوه كار به نظر مي رسد ساختمان اصلي مقبره و ديگر بقاياي تخريب شده مشتمل بر ديوارهاي حصار محيطي و بقاياي تخريب شده با پلان هاي استوانه اي داراي قدمتي طولاني و قبل از قرن نهم هجري مي باشد ، ولي بخش الحاقي بنا شامل راهرو و نمازخانه از آثار اواسط قرن نهم هجري است .


جهت تعيين تاريخ شكل گيري و پيدايش واحدهاي معماري بالاي كوه نياز به مطالعه و بررسي كارشناسانه دار كه اين مهم بايستي از طريق كارشناسان ذيربط مطالعه و مشخص شده . قسمت قديمي با پلان بيضي از داخل و هشت ضلعي نامنتظم از بيرون با ارتفاع 5/7 متر كه با دربي كوچك از نمازخانه مقبره به داخل راه دارد ساخته شده است . در ساخت بنا از قلوه سنگ ، آهك و خاك سفيده استفاده شده است و عمليات مرمتي و حفاظتي بازسازي در سال 1372 در بناي تاريخي ايوب انصاري با مديريت محترم ميراث فرهنگي انجام گرفت.


نكته در مورد علت نامگذاري قريه دورباش به اين نام :

دوره باش در زبان آذري به معني « بايت سر » مي باشد ، باور مردم روستا بر اين بوده كه ايوب انصاري را سر مي برند و سر وي را از بالاي كوه به طرف محل فعلي قريه مي غلطانند و آنگاه پيكر ايوب انصاري بدون سر بي مي خيزد و بصورت امري ندا مي دهد « دورباش » يعني بايت سر

آرامگاه ایوب انصاری

آرامگاه ایوب انصاری

ادرس آرامگاه ایوب انصاری

۱۳ کیلومتری جنوب تکابجهت مشاهده آدرس آرامگاه ایوب انصاری ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر آرامگاه ایوب انصاری

نقشه آرامگاه ایوب انصاری

نظرات شما در مورد آرامگاه ایوب انصاری


بقعه های ایران بقعه های شهر تکاب بقعه های استان آذربایجان غربی