من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
2735

حمام پير زرگر
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

اين حمام درِ ورودى و راهروئى ساده دارد، ‌ اما رختکن آن شکل قديمى خود را حفظ کرده است؛ با سکوهاى قديمى، ‌ شاه‌نشين‌ها، کف سنگفرش و حوض سنگى هشت ضلعى با چهار بازوى سنگى که با يک پله کوچک به سکوى رختکن منتهى مى‌شود.
سقف رختکن با نوارى که با گل‌هاى تکرارى نقاشى شده، قاب گرفته شده است و اين نوار از پايين به آويزها و از بالا به عرقچين گنبد محدود مى‌شود. رويه گنبد با عدد «بته ترمه» بزرگ به چهار قسمت تقسيم شده است. بين آن‌ها، تصاويرى از ملائک و گل و بوته‌هاى اسليمى نقاشى شده است. اما در زير عرقچين، کنگره‌اى مرکب از ۱۶ آويز به صورت گردنبندى قرار گرفته که در متن آن‌ها گل و بوته‌هاى اسليمى نقاشى شده است. يک رديف پايين‌تر در رويه دوازده آويز، صحنه‌هاى مجلسى نقاشى شده است.
بقيه آويزها و چهار فيل‌گوش ميان آن‌ها، سفيدکارى شده و آثار نقاشى آن از بين رفته است. نقاشى‌هاى ديوار شاه‌نشين‌ها هم در نتيجه سفيدکارى از بين رفته است ولى نمونه نقاشى‌هاى شاه‌نشين‌ها را مى‌توان در شاه‌نشين سمت راست در ورودى حمام ديد. اين شاه‌نشين با يک ديوار جديد از رختکن جدا شده و به صورت انبار خرده‌ريز درآمده است. در يکايک ديوارهاى آن، نقاشى‌هاى قديمى ديده مى‌شود.
داخل حمام، به صورت چهار تاقى بلند با آويزهاى متعدد و يک گنبد کوچک نسبت به وسعت حمام است و ابعاد آن ۵×۴ متر است. ديوار خزينه آب گرم و در ورودى، با تاق‌نماى کم‌عمق ساخته شده است.

ادرس حمام پير زرگر

در صورت اطلاع از آدرس حمام پير زرگر، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید . در صورت اطلاع از آدرس حمام پير زرگر، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه حمام پير زرگر

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی حمام پير زرگر لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد حمام پير زرگر


حمام های ایران حمام های شهر اردبیل حمام های استان اردبیل