من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1183

خانه سيدهاشم ابراهيمى
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

اين خانه در کوچه شهيدگاه اردبيل قرار گرفته و متعلق به مرحوم سيدهاشم ابراهيمى است که پس از وفات ايشان وارثان قانونى از آن استفاده مى‌کنند. اين بنا در حال حاضر مسکونى است.
براى ورود به اين خانه، از يک هشتى کوچک در معبر کوچه وارد حياط مستطيل شکل مى‌شويم. ساختمان در دو طبقه زيرزمين و همکف ساخته شده است و تالارى بزرگ و زيبا دارد. نماى عمارت آجرى است و روى ديوارهايى با ازاره سنگى، به ارتفاع يک متر استوار شده است. اين تالار با دو راهرو از سمت شرق و غرب به حياط مى‌پيوندد. تالار عمارت که بخش مهم خانه را تشکيل مى‌دهد داراى دو رواق و يک شاه‌نشين است که با پنجره‌هاى مشبک ريز و شيشه‌هاى الوان به صورت ارسى تزئين يافته است. پنجره‌ها از مشبک‌کارى بسيار نفيس و زيبايى برخوردارند که در برخى قسمت‌ها به تعميرات ضرورى نياز دارد. سردرهاى ورودى و خروجى تالار داراى مقرنس‌هاى گچى زيبا است و در متن ديوارهاى جانبى آن بر کتيبه‌هايى، اشعار متعدد و آيه قرآن به تاريخ «محرم‌الحرام سنه ۱۲۹۵» نوشته شده است.
زيباترين بخش تالار، گچبرى‌هاى آن است. تاقنماهاى رواق‌ها به شکل شش‌پر و شاه‌نشين آن ده‌پر است که مقرنس‌هاى زيبا و لچک تاقنماها و سقف، کارى هنرى و با ارزش را نشان مى‌دهند.
در ميان سقف اتاق، يک ترنج گچبرى شده (که در مرکز آن يک گل گرد و مدور قرار دارد و برگ‌هاى آن به صورت بلوط پهن شده است) قرار دارد. در چهار گوشه سقف، لچک نقش اسليمى توريقى که با سه رديف حاشيه قاب گرفته شده است، ‌ به چشم مى‌خورد.

ادرس خانه سيدهاشم ابراهيمى

کوچه شهيدگاه اردبيل در صورت اطلاع از آدرس خانه سيدهاشم ابراهيمى، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه خانه سيدهاشم ابراهيمى

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی خانه سيدهاشم ابراهيمى لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد خانه سيدهاشم ابراهيمى


عمارت های ایران عمارت های شهر اردبیل عمارت های استان اردبیل