من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

بازدید :
1561

بقعه امامزادگان ام کبری و ام صغری
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

در ضلع شمالی میدان امام خمینی اشتهارد بنای بارگاهی محکم و مجللی قراردارد که به امامزاده‌ ام کبری و ام صغری معروف است. مردم محلی و مسئولین اداره اوقاف آنها را دو بانو از منسوبین امام موسی کاظم می‌دانند.

بنای امامزاده از یک ایوان ورودی رو به شمال، یک تالار مستطیل شکل به عنوان نمازخانه و محل دعا و اطاقی مربع شکل که ضریح امامزادگان در آن قرار دارد، تشکیل شده است.

ساختمان بنا با آجر و کاشی تزئین شده و گنبد مدور آن کاملاً کاشی کاری و داخل امامزاده با اندود گچ وگچبری پوشش داده شده است. کاشیهای باقی مانده‌ گنبد نشان دهنده این است که در دور تا دور کمرگاه گنبد ، سه ردیف کتیبه ، که در ردیف اول به خط کوفی «یا رسول‌الله» و در ردیف دوم در میان لوزی شکل به خط ثلث «الله محمد علی» و در ردیف سوم به خط کوفی به طرز بسیار جالب و ظریف «الله محمد» نوشته شده است .

در خصوص زمان اولیه ساخت بارگاه تاریخ دقیقی در دست نیست ولی سنگ نوشته موجود حکایت از آن دارد که در سال ۱۰۸۹ هجری قمری شخصی به نام «میرزا حسابی» بانی تعمیرات اساسی ساختمان بوده‌است.

بر دیوار جنوبی تالار سنگ قبری نصب شده که تاریخ چهادهم ذی‌الحجه ۹۹۱ بر آن حک شده‌است. وجود این سنگ قبر در دیوار قدمت بنا را حداقل تا آن دوره به عقب می‌برد. ظاهرا بنای اولیه ، مربوط به دوره صفویه وهمزمان وهم سبک با بنای امامزاده سلیمان است وبه نظر می رسد امامزاده سلیمان ، ام کبری و ام صغری ، در یک زمان می زیستند و مرتبط با هم بوده اند.

دکتر بیات نیز در کتاب خود آن را مربوط به دوره صفوی می‌داند. ضلع غربی این بنا متصل به بنایی قدیمی به نام حسینیه سیادیه است. ورودی حسینیه سیادیه برخلاف ورودی امامزاده ام کبری وام صغری روبه جنوب است ودارای سردری آجری ودری چوبی می باشد. بنای این حسینیه با امامزاده ام کبری وام صغری، ارتباطی مستقیم داشته است.

ادرس بقعه امامزادگان ام کبری و ام صغری

ضلع شمالی میدان امام خمینی اشتهاردجهت مشاهده آدرس بقعه امامزادگان ام کبری و ام صغری ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه بقعه امامزادگان ام کبری و ام صغری

نظرات شما در مورد بقعه امامزادگان ام کبری و ام صغری