من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰

بازدید :
3313

آتشکده تخت رستم
امتیاز (10 از 10) از مجموع 1 رای

آتشکده تخت رستم که قدمت آن به دوران ساسانی باز می گردد از آن انجام مراسم آتش؛ که فقط موبدان زرتشتی بدان راه داشته‌اند، ساخته شد. به طوریکه در شب آتش آن از فاصله 150 کیلومتری هم دیده می شد . جالب است بدانید که در سال‌های گذشته در نزدیکی آتشکده تخت رستم یک محوطه باستانی با وسعت 10 هکتار پیدا شده است که این موضوع اهمیت و جایگاه ویژه این اتشکده را نشان می دهد .

در قسمت پائین کوه یک سکو و یک بنای کوچک وجود دارد. این بنای کوچک که در ۱۵ متری سکو قرار دارد و تقریباً سالم مانده است سقف کوتاهی دارد؛ فاصله راس گنبد آن تا سطح زمین ۲۳۸ سانتیمتر بوده و دارای دو مدخل با طاق هایی به سبک معماریهای پیش از اسلام است. این کوه محل بازی فیلم مردان آنجلس بوده است.

آتشکده تخت رستم از دو صفه یا تخت‌گاه تشکیل شده که یکی از این صفه‌ها در قله صخره و دیگری در ارتفاع پایین تر قرار دارد.

صفه اول که در فضای آزاد قرار دارد محلی است که روی آن آتش می‌افروختند و روی صفه دوم مراسم مذهبی انجام می‌گرفته است. در فاصله 15 متری از تخت گاه پایینی یک بنای گنبدی شکل قرار دارد که احتمالا آتش مقدس را در آن نگه می‌داشتند.

در قسمت پائین کوه یک سکو و یک بنای کوچک وجود دارد. این بنای کوچک که در 15 متری سکو قرار دارد و تقریبا سالم مانده، سقف کوتاهی دارد؛ فاصله راس گنبد آن تا سطح زمین 238 سانتیمتر بوده و دارای دو مدخل با طاق‌هایی به سبک معماری‌های پیش از اسلام است.

کوه تخت رستم، مخروطی شکلی و از جنس آندزیت و سنگ‌های آتشفشانی است. در دامنه و نوک قله این کوه آثار معماری به صورت تختگاه وجود دارد که با استفاده از مصالحی نظیر سنگ و ملات گچ سنتی ساخته شده است.

آتشکده تخت رستم

آتشکده تخت رستم

ادرس آتشکده تخت رستم

آتشکده تخت رستم در استان تهران، 20 کیلومتری غرب شهریار در بخش جوفین در نزدیکی روستای قجر روی کوه تخت رستم قرار دارد که برای رسیدن به آن ، بعد از طی کردن حدود 15 کیلومتر در جاده وحیدیه به سمت روستاهای نورآباد، بکه، قشلاق و در انتها به روستای قجر تخت​ رستم خواهید رسید.جهت مشاهده آدرس آتشکده تخت رستم ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر آتشکده تخت رستم

نقشه آتشکده تخت رستم

نظرات شما در مورد آتشکده تخت رستم


آتشکده های ایران آتشکده های شهر کرج آتشکده های استان البرز