من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱

بازدید :
2732

مدرسه گلستان
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

ساختمان اصلي مدرسه گلستان با قدمتي در حدود 200 سال واقع در محله دهدشتي جزو اولين بناهاي بافت قديم بوشهر است كه توسط انگليسي ها ساخته شده و به ارگ معروف بوده است. اين بنا در ابتدا محل حكمراني شيخ نصر دست نشانده انگليسي ها بود و سپس تبديل به اداره پست و تلگراف مي شود. بعد از مدتي ساختمان متروك شد تا اين كه در سال 1318 مدرسه گلستان تاسيس مي شود كه بعد از انتخاب چندين مكان به عنوان مدرسه ياد شده، نهايتا در سال 1322 به همين محل انتقال مي يابد.

اين مدرسه داراي درب چوبي بسيار بزرگي از جنس ساج با ارتفاع 5/ 3 و پهناي 4 متر است و در حال حاضر سالم و پا بر جاست. عمده مصالح تشكيل دهنده بنا سنگ هاي مرجاني با ملاط گچ است. در پوشش سقف از چوب صندل و بوريا استفاده شده است. ساخت درب و پنجره ها از نوعي چوب مرغوب و محكم به نام چوب ساج كه محصول كشورهاي آفريقايي است، در جهت مقاومت هر چه بيش تر با توجه به شرايط آب و هوايي منطقه انتخاب شده است. اين بنا درجهت حفاظت هر چه بهتر و به دليل ارزش تاريخي آن با شماره 2659 در تاريخ 25/12/1378 در شمار آثار ملي كشور به ثبت درآمده است.

ادرس مدرسه گلستان

مدرسه گلستان مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، محله قدیمی بهبهانیها، روبروی اداره بندر واقع شده در صورت اطلاع از آدرس مدرسه گلستان، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه مدرسه گلستان

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی مدرسه گلستان لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد مدرسه گلستان


مدرسه های ایران مدرسه های شهر بوشهر مدرسه های استان بوشهر