من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2757

گنبد امیر اینانج
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

اين گنبد شامل محوطه‌اي وسيع و مدور است كه قطر دايره آن محوطه حدود 36 متر مي باشد و حفاري هاي انجام شده نشان مي دهد كه اين برج در واقع گورستان سلطنتي بوده است .
به اعتقاد بسياري از مورخان ، اين مكان به ' سنقر اينانج ' ملقب به ' حسام الدين ' والي شهرري در دوره سلجوقيان منسوب است .

به گفته مورخان ، سنقر اينانج در آغاز از ملاكان سنجر بود كه پس از شكست او از غزان از خراسان گريخت و به ري آمد (به سال 532 شمسي) و در اواخر عهد سلطان محمدبن محمود از سلاجقه عراق ،‌ري را بدست آورده والي ري شده و در آن زمان پيكي با هدايا به نزد سلطان فرستاد و اطاعت او را پذيرفت و چون سلطان محمد درگذشت بلاد ديگر اطراف ري را نيز در اختيار گرفت.


در تاريخ از او به عنوان مبارزي شجاع واميري عادل ياد شده است كه به هنگام نبرد چهار شمشير مي بست و با دودست شمشير مي زد چنانكه در تاريخ طبرستان درباره وي آمده است : 'در لشكر سلطان سنجر مبارزي چون سنقر اينانج نبوده چهار شمشير مي بست دو در زين ودو بهر جانب دوپهلو ' اين سردار سلحشور حدود 838 سال پيش (547 شمسي ) شبانه به دست غلامانش كشته شد و مردم ري پيكر او را روز بعد در دامن كوه طبرك دفن كردند.


برج مدور اينانج داراي ساختاري متشكل از لاشه سنگ وگچ است واز آن به عنوان يك پادگان ومحل ديده باني نيز استفاده مي شده است .

ادرس گنبد امیر اینانج

گنبد اینانج از آثار تاریخی شهر ری است. این بنا در پای کوه طبرک پایین برج نقاره‌خانه واقع شده است در صورت اطلاع از آدرس گنبد امیر اینانج، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .

نقشه گنبد امیر اینانج

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی گنبد امیر اینانج لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد گنبد امیر اینانج


گنبد های ایران گنبد های شهر تهران گنبد های استان تهران