من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱

بازدید :
1530

قلعه کوه زردان
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

قلعه طوری ساخته شده که مشرف به دشت ومنطقه زیرکوه وبالاکوه و مناطق دیگر است. این قلعه مورد استفاده امرا وحکام دوره ساسانی نیز بوده واز آنجا نواحی زیر کوه و ارتباط آن با هرات و دیگر شهرهای افغانستان کنونی را زیر نظر داشته اند. وساکنان آن در هنگام خطر بوسیله دود وآتش بربلندای آن ،قلاع دیگر حتی در فاصله های دور مثل حاکمان قلعه کوه قاین را خبردار میکردند.این اثردر تاریخ ۵ آذر1380 به شماره 4456درفهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

قلعه برفراز کوه به شکل کله قندی و دارای شیب تندی است . ارتفاع آن دربلندترین نقطه 500متر است. با توجه به وضعیت طبیعی و بقایای استحکامات بجامانده از قلعه و قطعات سفال و سکه کشف شده از آن می توان آن را از قلاع اسماعیلیه دانست. فضای محوطه بالای قلعه حدود 300متر را شامل می شود. پلان معماری قلعه مستطیل شکل و از سنگ لاشه وملات ساروج ساخته شده و دارای حصار بلند و برج هایی جهت دید بانی بوده است.راحت ترین معبر دست یابی به قلعه از سمت دیواره شرقی است که احتمالا ساختمانی در اینجا برای کنترل و بازرسی افراد ورودی وجود داشته است .این قلعه دردوره سلجوقیان و ایلخانی مسکونی بوده .تاسیسات قلعه به مرور زمان بر اثر حوادث طبیعی چون زلزله و باران آسیب های زیادی دیده و هم اکنون بسیار در هم ریخته است .

ادرس قلعه کوه زردان

زردان روستایی تاریخی از توابع دهستان افین بخش زهان در فاصله 70کیلومتری شرق قاین قرارگرفته استجهت مشاهده آدرس قلعه کوه زردان ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید

نقشه قلعه کوه زردان

نظرات شما در مورد قلعه کوه زردان


کوه های ایران کوه های شهر قاین کوه های استان خراسان جنوبی
قلعه های ایران قلعه های شهر قاین قلعه های استان خراسان جنوبی