من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

بازدید :
1657

رباط لاری
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

اين رباط در محل بازار شهر و محله معروف به ميدان رباط قرار دارد كه توسط حاج محمدرضا لاري در سال 1308 ه. ق ساخته شده است. مقبره وي كه از تجار معتبر شهر بوده در نزديكي رباط و در يكي از بازارچه‌ها باقي است. پس از درگذشت او حاج امين التجار از اين رباط نگهداري و استفاده مي‌كرده است و توليت آن نيز با خانواده امين التجار است و اكنون اداره اوقاف، بيوتات رباط را بعنوان انبار كالاهاي تجارتي به كسبه و اداره قند و شكر به اجاره داده است. رباط در نوعي از خود وسعتي داشته و بخصوص فضاي جلوي رباط كه اينك به بازارچه‌هاي شلوغ تبديل شده است جزئي از رباط و از متعلقات آن به حساب مي‌آمده است.

رباط حاج محمدرضا لاري به ابعاد 64*60 متر داراي 24 غرفه تابستاني است كه مشرف به حياط رباط مي‌باشد و هر كدام از اين غرفه‌ها به نوبه خود اطاقي كوچك در پشت سر خود دارد كه استفاده زمستاني داشته و دارد. در قسمت عقبه تمام غرفه‌ها نيز اصطبل‌هاي اختصاصي به هر غرفه وجود دارد.شيوه معماري رباط كه شامل قسمت تابستاني، زمستاني با اصطبل‌هاي اختصاصي و وجود چهار انبار بزرگ در چهار گوشه رباط مي‌باشد دلالت بر تدبير و معماري اصولي باني و سازندگان آن دارد كه پس از گذشت 110 سال هنوز مستحكم و قابل استفاده تجار محل است و حوادث طبيعي و غير طبيعي نتوانسته است در طول اين مدت خللي به آن برساند.

همانطور كه ذكر شد مقبره حاج محمدرضا لاري در غرفه‌اي واقع در بازارچه جنب رباط قرار دارد كه از محل درآمدهاي رباط بازسازي شده ‌است و بر روي قبر، سنگ نوشته است.

رباط لاری

رباط لاری

ادرس رباط لاری

تربت حیدریه، ضلع جنوبی میدان رباط، خیابان روح بخش جهت مشاهده آدرس رباط لاری ، می توانید از نقشه زیر استفاده کنید


نصاویر رباط لاری

نقشه رباط لاری

نظرات شما در مورد رباط لاری


کاروانسرا های ایران کاروانسرا های شهر تربت حیدریه کاروانسرا های استان خراسان رضوی