من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

بازدید :
2756

دروازه ارغونشاه
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

در تنگ‌ترین نقطه مدخل دره، در سی متر دورتر نبشته سنگی دیده می‌شود و پلی نیز با سه دهانه به پهنای5/2 و 5/3 و دازای 2 متر وجود دارد. روی پل آشیانه‌های برای پاسداران ساخته بودند و مردم به‌وسیله گذرنامه‌های حاکم و فرمانده سپاهیان از آنجا عبور می‌کردند.

دروازه ارغونشاه

دربند ارغونشاه، تنگه‌ای است به نام دربند کلات که ورودی اولیه به شهرستان کلات از این مکان انجام می‌گرفته‌است همچنین به دروازه ارغونشاه نیز معروف می‌باشد. شهر کلات دارای دو در ورودی اصلی به نام دربند ارغونشاه و دیگری تونل ورودی اولیه شهر است که از سمت مشهد وارد کلات می‌شوند.

دربند ارغونشاه پلی آجری و همچنین برج‌های دیده بانی در اطراف آن مستقر است. این پل آجری دارای سه دهانه می‌باشد و در گذشته ورود و خروج افراد توسط برج دیده بانی قابل کنترل بوده‌است.

مجدالاسلام کرمانی در سفرنامه خود در باره این دروازه می‌نویسد: در تنگ‌ترین نقطه مدخل دره، در سی متر دورتر نبشته سنگی دیده می‌شود و پلی نیز با سه دهانه به پهنای5/2 و 5/3 و دازای 2 متر وجود دارد. روی پل آشیانه‌های برای پاسداران ساخته بودند و مردم به‌وسیله گذرنامه‌های حاکم و فرمانده سپاهیان از آنجا عبور می‌کردند.

در قسمت راست دروازه و در سینه کوه کتیبه حجاری شده به دستور نادرشاه افشار وبه تاریخ 1155 هجری قمری و با خط نستعلیق و در24 بیت و در ارتفای 15 متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد.

مضمون شعر در مدح خدا و پیامبر اسلام و نادرشاه است.بیت اول فارسی و مابقی به زبان ترکی است.


کجا بمانیم؟

تنها اقامتگاه در كلات نادری مهمانسرای شهرداری است همچنین از نظر امکانات کمپینگ نیز باید گفت چه در شهر کلات و چه اطراف آن زمین‌های آزاد زیادی وجود دارد که برای چادر زدن مناسب است.

چی بخوریم؟

تنها رستوران کلات، رستوران خورشید است. در این رستوران انواع کباب‌ها و نیز ماهی (با سفارش قبلی)عرضه می‌شود. همچنین در طبخ غذاها از برنج محلی کلات استفاده می‌شود که بسیار خوش‌طعم و عطر است. این رستوران روبه‌روی مرکز بهداشت مهمانسرای شهرداری قرار دارد.

چی بخریم؟

سوغات کلات یکی دستبافته‌های محلی مانند قالی و قالیچه است. همچنین انواع بافته‌های رنگارنگ ابریشمین است که در زاوین تولید شده و عشایر کرد با استفاده از این پارچه‌ها لباس‌های محلی خاص مردم کرمان را می‌دوزند. داشتن نمونه‌هایی از این البسه زیبا می‌تواند دلخواه هر گردشگری باشد که به کلات وارد می‌شود اما سوغات دیگر برنج کلات که خوش‌عطر و خوش‌پخت است اما چون کم به عمل می‌آید، بیشتر به مصرف اهالی می‌رسد.


کی برویم؟

بهترین فصل برای سفر به کلات نادری، نیمه دوم بهار و تابستان است. زمستان کلات بسیار سرد و نامناسب برای مسافران است. در اوایل بهار و پاییز نیز اگرچه هوا خوب است، اما گاه باران‌های سیل‌آسایی می‌بارد که برخی‌شان تا یک هفته ادامه پیدا می‌کند. اگرچه می‌توان چند روز در کلات ماند و از طبیعت زیبا و هوای دلپذیر آن لذت برد اما یک سفر یک روزه از مشهد به کلات برای دیدن این شهر کافی است.

دروازه ارغونشاه

دروازه ارغونشاه

ادرس دروازه ارغونشاه

از مشهد یک جاده آسفالته دوطرفه Ú©Ù‡ البته گردنه‌های زیادی دارد Ùˆ مستلزم دقت در رانندگی است، شما را به کلات نادری می‌رساند. اگر خودروی شخصی ندارید، باید به میدان «بار نوغان» در شمال مشهد بروید. در آنجا از هنگام طلوع آفتاب تا غروب آفتاب اتوبوس Ùˆ خودروهای در صورت اطلاع از آدرس دروازه ارغونشاه، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .


نصاویر دروازه ارغونشاه

نقشه دروازه ارغونشاه

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی دروازه ارغونشاه لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد دروازه ارغونشاه